Агрономія

Скільки потрібно азоту пшениці

Зазвичай при посівах по стандартних попередниках, таким як соняшник, внесення азотних добрив залежить від відсотку вмісту гумусу грунту та середньої кількості опадів.

Про це на своїй Фейсбук-сторінці повідомив агроном ТОВ «Харківське насіння» Віктор Філатов.

У середньому 1% гумусу достатньо для формування 700-1000 кг фуражу пшениці, за умови нормальної перезимівлі та відповідного стану навесні. Далі – потрібно прорахувати кількість опадів. «Припустимо, у вас 3% гумусу. Можливий урожай на 0 азоту (фосфору калію та сірки вистачає за визначенням) – 2,1-3 тони. Без нічого. Далі необхідно зрозуміти, скільки ви можете отримати в середньому, уникаючи принципу «кашу маслом не зіпсуєш».

Для однієї тонни – 45 мм. Я рахую так: 110 мм у середньому за роками на 20 березня + 128 з 20 березня по 20 червня. Загалом за 40 років. Хоча, останні 20 із цих сорока – були не найвологішими….так би мовити. Загалом – виходимо на цифру 5,9 тонн. 5,9-2,7 = 3,2 тонни. На тонну потрібно, з урахуванням втрат, 32 кг. Разом 100-105 кг. Найцікавіше – що все так лінійно», – зауважив фахівець.

За його словами, загальний алгоритм вивести можна – але збільшення від 50 кг еквівалентне 25 кг на тонну, а наступних 50 кг – 50 кг на тонну.

«Це вводить людей в ступор. І робить наш бізнес менш передбачуваним. Саме цю нелінійність зростання врожаю від збільшення норм добрив можна успішно використати, коли селітра по 25 тис. грн, а КАС – по 27 тис. грн», – констатував Віктор Філатов.

Він також дав пораду аграріям, які через бойові дії не проводили підживлювання, а тепер можуть увійти на поля.

«Можливо, варто згадати відсоток вмісту гумусу у ваших ґрунтах і порахувати, що ви можете отримати без азоту. Якщо є залишки добрив – можна використати. Після 39 bbch ми можемо вплинути тільки на масу 1000 насіння та якість. Перед дощами по рослинах без роси можна кинути 25-30 кг на га діючої речовини. Більше на негодовані з весни посіви – не варто. Якщо є хоч щось із триазолів – вносимо. Після рясних опадів, намагаючись максимально довго утримати прапорцевий лист зеленим. Обробки гербіцидами так пізно краще не проводити, хіба після цвітіння 90 гр. на др. клопіралід або 960 гр. на др бентазон. Що перший, що другий у такі фази має бути максимально якісним. У голому вигляді. Без ад’ювантів. Ну і запастись 3-4 л./га. гліфосату. Щоб зібрати швидко та без проблем», – уточнив Віктор Філатов.

Нагадаємо, як забезпечити ефективне друге азотне підживлення озимих зернових.