Агрономія

Шкідники ріпаку масово заселяють посіви на Одещині

Шкідники ріпаку на Одещині масово заселяють та пошкоджують посіви культури. Серед виявлених шкідників, зокрема, ріпаковий насіннєвий прихованохоботник, ріпаковий квіткоїд, хрестоцвіті блішки, по краю поля – оленка волохата. Триває літ капустяного і ріпного біланів.

Про це свідчать результати обстеження посівів озимого ріпаку в фазі бутонізації-цвітіння, здійсненого спеціалістами відділу прогнозування, фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області.

«Під час бутонізації ріпаку при надпороговій чисельності шкідників рекомендовано провести обробки інсектицидами згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». За сприятливих умов для розвитку шкідників через 10-12 днів посіви обстежують та при перевищенні ЕПШ проводять другу обробку  інсектицидом (після цвітіння)», – йдеться в повідомленні Держпродспоживслужби.

Препарати проти шкідників озимого ріпаку у фазі бутонізації-цвітіння можуть бути причиною отруєння та загибелі бджіл, тому що більшість їх  є токсичними для бджіл та інших корисних ентомофагів. Тому необхідно дотримуватись правил застосування пестицидів:

  • обробки проти шкідників необхідно проводити в фазу бутонізації, до  масового  цвітіння ріпаку;
  • застосовувати препарати, які не токсичні або малотоксичні для бджіл чи мають репелентні (відлякуючі) властивості;
  • обприскування посівів пестицидами виконувати у вечірні (18-22) та ранкові (до 8-10) години, при мінімальних висхідних повітряних потоках шляхом  обприскування наземною апаратурою. Як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмуру, прохолодну погоду, коли бджоли не літають;
  • всі фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, зобов’язані не пізніше ніж за 3 доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це органи місцевого самоврядування, пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до 10 (десяти) кілометрів від оброблюваних площ.

При цьому повідомляється точна дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату. У період проведення робіт у радіусі 200 метрів від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи.     

Раніше повідомлялося, як шкідники ріпаку вадять посівам у різні фенофази розвитку культури.