Агрономія

Як шкідники ріпаку вадять посівам у різні фенофази розвитку культури

Господарське значення шкідників ріпаку ярого й озимого значною мірою залежить від щільності популяції та фенофази розвитку культури, а також від погодних умов, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Так, наприклад, для хрестоцвітих блішок сприятливою є спекотна посушлива погода, за якої рослини більш ослаблені, а блішки більш прожерливі; а для капустяної попелиці сприятливою є тепла погода.

У фазі сходів – до 4 справжніх листків найнебезпечнішими є комплекс хрестоцвітих блішок, мідляк піщаний, а також кравчикголовач, останній – по периметру поля.

У фазі формування розетки великої шкоди завдають хрестоцвіті клопи та інші багатоїдні види клопів, капустяна попелиця, хрестоцвіті блішки, листоїди, гусениці біланів, совок і капустяної молі, а також личинки ріпакового пильщика.

У період стеблування рослин особливо небезпечними є прихованохоботники, бариди й хрестоцвітий стеблоїд.

У фазу бутонізації значної шкоди завдають ріпаковий квіткоїд і капустяна попелиця.

Під час цвітіння рослин особливої шкоди завдають ріпаковий квіткоїд, оленки та капустяна попелиця.

У фазах утворення стручків і дозрівання небезпечними є ріпаковий, або насіннєвий прихованохоботник, стручковий комарик, хрестоцвіті клопи та капустяна попелиця.

Олійні капустяні культури мають два критичних періоди: фенофази сходів і цвітіння. Особливо небезпечними видами в зазначені фенофази є комплекс хрестоцвітих блішок і ріпаковий квіткоїд.