Агрономія

При розрахунку дози живлення озимих культур врахувати хімічний склад рослинних решток

При розрахунку дози мінерального живлення озимих культур велике значення має не тільки кількість накопичення рослинних решток різних культур, але й їх хімічний склад.

На цьому наголосила Яна Погромська, науковий співробітник Інституту ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського НААН, пише журнал The Ukrainian Farmer.

«Мінералізація рослинних залишок у ґрунті відбувається із різною швидкістю, залежно від їх хімічного складу та відповідно до ґрунтово-кліматичних умов», — зазначила експертка.

Так, у чорноземному ґрунті за нестійкого зволоження до весни наступного року розкладається 81 % решток конюшини, вико-вівсяної суміші на зелений корм — 62 %, кукурудзи на силос — 42 %, що впливає на забезпеченість сходів озимини поживними елементами.

Чим менший вміст азоту в рослинних залишках і ширше співвідношення вуглецю та нітрогену (С:N > 20), тим більше потребується додаткового мінерального азоту у ґрунті для мінералізації органічної речовини.

Найактивніше мінералізація органічних рештків проходить при заорюванні багаторічних бобових трав та молодої зеленої маси інших культур, у яких співвідношення C:N менше 20:1.

Велика кількість рослинних залишків, бідних на азот, призводить до закріплення його у плазмі мікроорганізмів і ситуативної нестачі цього елементу через конкуренцію рослин та ґрунтової мікрофлори.