Агрономія

Погодні умови стримують поширення шкідників у посівах озимини

Коливання нічних та денних температур, випадання дощу та мокрого снігу, ранішні приморозки стримували розвиток та поширення шкідливих організмів у посівах озимих зернових та ріпаку.

Про це йдеться у щотижневому звіті Держпродспоживслужби щодо фітосанітарного стану сільгоспкультур.  

У Дніпропетровській, Запорізькій, Одеській, Миколаївській, Херсонській областях в озимині, розміщеній здебільшого після стерньових попередників, відбувається живлення личинок хлібного туруна (жужелиці). Шкідники за чисельності 0,5-1, осередково до 2 екз. на кв.м (Запорізька, Миколаївська обл.) пошкодили 1-5% рослин. Переважають личинки другого (16%) та третього (84%) віків.

У Дніпропетровській,  Кіровоградській, Херсонській та інших областях відмічено спостерігається підняття у поверхневі шари ґрунту гусениць озимої совки та поодинокі пошкодження ними рослин озимої пшениці. В Одеській області на озимих колосових культурах по краю поля від лісосмуг відмічено літ злакових мух (чорна пшенична, шведська та гессенська), якими заселено 3% обстеженої площі. Середня чисельність імаго становить 3-5екз на 100 п.с. Крайові смуги озимини заселяють хлібні блішки, відроджуються личинки злакових попелиць. У Степу клоп шкідлива черепашка знаходиться в місцях зимівлі чисельністю 0,5-1 екз. на кв.м (Дніпропетровська, Одеська обл.). Надалі за прогрівання листяної підстилки до 10-12ºС повсюди клопи переміщуватимуться на її поверхню.

На 2-33% обстежених площ озимих пшениці, ячменю, жита борошнистою росою та септоріозом уражено 1-6, макс. 15% рослин     (Київська обл. – септоріоз). Гельмінтоспоріозом, ринхоспоріозом, подекуди бурою листковою іржею охоплено 0,6-2% рослин. У понижених місцях рельєфу кореневими гнилями уражено 1-8, макс. до 15% рослин. В Житомирській, Київській, Львівській, Полтавській, Черкаській, Чернігівській областях снігова пліснява розвивається на 0,5-6% фізіологічно ослаблених рослинах, особливо у місцях пониженого рельєфу. Оздоровлення рослин досягається підживленням їх мінеральними добривами та боронуванням впоперек рядків.

Нагадаємо, на Черкащині спрогнозували розповсюдження шкідників озимої пшениці. Також ми писали про те, що у посівах озимої пшениці розвиватимуться кореневі гнилі.