Агрономія

Погодні умови цього сезону спричинили редукцію бутонів і квіток озимого ріпаку

Погодні умови цього сезону спричинили редукцію бутонів і квіток озимого ріпаку

Рослини озимого ріпаку за літньо-осінньої вегетації 2023 року отримали практично в 1,5 рази вищу суму активних температур. Який ефект ми від цього могли спостерігати? Перш за все, це кількість листків на рослині та їх розмір і видовження восени.

Про це розповів Іван Тимчишин, кандидат сільськогосподарських наук, регіональний менеджер ТОВ «ДСВ-Україна».

За його словами, з біології культури в осінній період після стадії ВВСН 18 (8 листків) видимою ознакою розвитку є наявність на конусах наростання в бічних пазухах майбутніх зачаткових пагонів із бутонами. Однак невидимим залишається те, що починаючи з ВВСН 20 (10 листків) гібриди ранньостиглої групи в умовах довгого світлового дня за висіву в ранній строк на головному пагоні починають диференціацію майбутніх квіток.

Іван Тимчишин

«В умовах начебто м’якої зими та мінливої погоди впродовж березня-квітня 2024 року, коли природа дарувала доволі теплі дні, які різко могли змінюватись похолоданнями, а то й поверненням небажаних у цей час для нас заморозків, ми спостерігали нетипово раннє видовження стебла (особливо ранньостиглих гібридів, що висіяні рано). І, як наслідок, сукупність, можливо, не всіх вище зазначених чинників в окремих ріпакосіючих зонах чи полях, стали причиною редукції квіток і стручків від незначних, малопомітних до доволі видимих і болючих, перш за все, для нашого ока, а відповідно й гаманця. Редукції можна сплутати з роботою квіткоїда, втім основною з причин є холод»,

– зазначив фахівець.

Чи допущено якісь технологічні помилки у вирощуванні озимого ріпаку, зокрема цієї весни? Важко відповісти, тому що культура на полі сьогодні на доволі пристойному рівні. Однак, на наш погляд, невідповідність висіву гібриду у свій оптимальний строк – одна з причин.

Інший чинник – живлення. Йдеться про запізніле внесення азоту або використання в системі живлення амідних повільно діючих форм. А відсутність нітрату або, так зване, азотне голодування, в міру складених погодних умов, напряму впливає на бажання рослини ріпаку створити всі умови для відтворення виду, тобто швидке стеблування, бутонізація, цвітіння.

Отже, важко зрозуміти особливі умови в конкретних місцях і визначити єдино правильну причину, адже досить протилежні стресові умови можуть призвести до схожого результату – абортації.