Агрономія

Пізні гібриди кукурудзи потребують більшої кількості вологи

Кукурудза вважається «розумним» користувачем вологи. Найкращі гібриди здатні витрачати на формування 1 кг сухої речовини 250-300 л вологи, що в 1,5-2 рази менше, ніж водоспоживання інших зернових. Та все ж кукурудза є вибагливою до рівня вологозабезпеченості.

На це звернув увагу Ігор Барсуков, кандидат сільськогосподарських наук (Інститут рослинництва імені В.Я. Юр’єва НААН) у статті в журналі The Ukrainian Farmer.

Через більшу вегетативну масу і триваліший період вегетації набагато зростає сумарний рівень водоспоживання посіву кукурудзи (наприклад, порівнюючи з посівом пшениці), який може сягнути 6000 т води з 1 га.

«Пізні гібриди кукурудзи потребують більшої кількості вологи, особливо в критичний період, який починається за два тижні до утворення волотей і закінчується через два тижні після цвітіння», – зазначив Ігор Барсуков.

За його словами, брак вологи на цьому етапі призводить до втрат урожайності через недостатнє запилення, низьку масу 1000 зерен, зменшення розмірів качанів, передчасне усихання листя.

Ураховуючи зростання тенденції до нерівномірності опадів упродовж вегетації рослин, проблемним стає досягнення бажаної реалізації високого потенціалу пізніх гібридів, і не лише в зоні Лісостепу, а й у південніших районах.

«Це ми й побачили в погодних умовах 2021 року, коли від посухи в критичні фази розвитку постраждали пізні гібриди. Для таких умов ми рекомендуємо ранньостиглі й середньоранні гібриди», – додав науковець.

Нагадаємо, як густота посіву кукурудзи впливає на врожайність.