Агрономія

На Присивашші догляд за зябом упливає на результат урожайності культур

Присивашшя виділяється особливо посушливим і спекотним кліматом і малоструктурованими ґрунтами, здатних самоущільнюватися. Тому заходи догляду за зябом в осінній період мають важливе значення для вирощування врожаю ярих культур.

На цьому наголосив Микола Остапенко, співробітник Генічеської дослідної станції ДУ ІЗК НААН України, пише журнал The Ukrainian Farmer.

«Найкращі результати забезпечує рання зяблева оранка з попереднім обробітком ґрунту дисковими знаряддями на глибину 8–10 см», – зазначив він.

Глибина оранки в агрегаті з кільчастим котком або важкою бороною виконується на глибину 20-22 см під урожай гороху, льону олійного, гірчиці, коріандру і на 25-27 см – для вирощування соняшнику, сорго, баштанних культур.

Поверхневе вирівнювання зябу є ефективним тільки на ранніх строках його проведення за достатнього запасу вологи в ґрунті, що забезпечує задовільне вирівнювання поверхні ґрунту. За пізньоосінніх строків зябльової оранки вирівнювання ріллі проводити недоцільно.

«Перед проведенням зяблевого обробітку ґрунту слід ураховувати, що втрати вологи з ґрунту зумовлюються внаслідок дифузії та конвекції, – нагадав науковець. – Тому недопустима оранка, що формує великі брили». Так, різниця в запасах продуктивної вологи в метровому шарі ґрунту на початок весняної вегетації по вирівняній ріллі була на 12-14 мм більшою проти глибистої, втрати вологи становили 120-140 т/га.

Нагадаємо, під озимий ріпак слід застосовувати вологоощадний обробіток ґрунту. Раніше повідомлялося, підживлення озимого ячменю на Присивашші доцільне за два тижні до відновлення весняної вегетації.