Агрономія

М'який гумус утворюється лише за достатньої кількості вапна в ґрунті

М'який гумус утворюється лише за достатньої кількості вапна в ґрунті

Як правило, надходження кальцію в ґрунт із гноєм, фосфорними добривами, кореневими рештками тощо не покриває його витрат без додаткового внесення вапна. Тому важливим заходом поліпшення родючості кислих ґрунтів є вапнування, пише журналі The Ukrainian Farmer.

Вапно сприяє розкладанню органічної речовини в ґрунті й переходу елементів живлення в легкорозчинні форми, посилює виділення вуглекислого газу (останній регулює повітряний режим ґрунту, сприяє розчиненню самого вапна й використовується рослинами для побудови органічної речовини).

Тільки за наявності в ґрунті достатньої кількості вапна може утворюватися так званий м’який гумус, який є найціннішою формою гумусових речовин. Крім того, вапно зберігає перегній у верхніх шарах ґрунту від вимивання його в нижні шари.

До позитивних результатів вапнування також належить покращення фосфорного живлення внаслідок пришвидшеного розкладання органічних решток і перетворення недоступних фосфатів заліза та алюмінію на більш доступні для рослин фосфати кальцію.

У провапнованих дерново-підзолистих ґрунтах їх рухомість зростає в 3-4 рази, кількість фосфатів алюмінію зменшується на 15-17%, а фосфатів кальцію збільшується на 40-43%.

Нагадаємо, урожайність соняшнику в СФГ «Істок» на Київщині зросла до 4 т/га після вапнування. Раніше повідомлялося, як зміна кислотності ґрунтів впливає на доступність поживних речовин.