Агрономія

Кліматичні зміни розширять діапазон вирощування пшениці, – НАСА

Учені НАСА виявили, що зміна врожайності основних сільськогосподарських культур безпосередньо пов’язана з підвищенням температури, зміною режиму випадання опадів та підвищеними концентраціями діоксиду вуглецю на поверхні внаслідок антропогенних викидів парникових газів, повідомляє пресслужба НАСА.

За прогнозами, ці зміни ускладнять вирощування кукурудзи в тропіках, але можуть розширити діапазон вирощування пшениці в інших регіонах.

Як зазначив учений-кліматолог із Космічного інституту імені Годдарда НАСА Йонас Джагермейр, дослідники не очікували побачити такої суттєвої різниці, порівняно з прогнозами врожайності, зробленими у 2014 році.

За словами вченого, прогноз щодо кукурудзи показав зниження її виробництва на 20%, порівняно з поточним рівнем, що може мати серйозні наслідки для продовольчої безпеки світу.

Втім, з урахуванням зміни клімату вчені бачать перспективи вирощування пшениці на більш північних територіях. Так, цю сільгоспкультуру, для якої найкраще підходить помірний клімат, можна буде вирощувати на півночі Сполучених Штатів та Канади, Північно-Китайських рівнинах, Центральній Азії, Південній Австралії та Східній Африці.

Прогнози щодо сої та рису, на відміну від кукурудзи, показали зниження врожайності лише в деяких регіонах, а не в глобальному масштабі.

Для своїх прогнозів вчені використовують передові кліматичні та сільськогосподарські моделі, які не враховують економічну ситуацію та зміну методів ведення сільського господарства.

Нагадаємо, згідно з прогнозом, посівні площі соняшнику в Україні зростатимуть.