Агрономія

Кліматичні зміни призвели до змін видового складу хвороб рослин кукурудзи

Дослідження хвороб кукурудзи в Західноукраїнській лісостеповій провінції виявили зміни їх видового складу.

Про це повідомила Тетяна Андрійчук, старший науковий співробітник Української науково-дослідної станції карантину рослин Інституту захисту рослин.

«Масового поширення набувають толерантні до високих температур фітопатогенні мікроорганізми», — уточнила експертка.

В останні роки відбулися зміни в структурі видового складу грибів — збудників хвороб. Незважаючи на домінування в патогенному комплексі пухирчастої сажки, підвищився розвиток північного гельмінтоспоріозу з 5 до 27 % (за 10 років).

Окремі з хвороб (гельмінтоспоріоз, септоріоз, альтернаріоз, цефалоспоріоз, іржа), які раніше знаходили тільки спорадично на окремих рослинах у посівах культури в окремих районах, або взагалі були відсутні, — на сьогоднішній день є розповсюдженими у багатьох агрокліматичних зонах.

Найбільш поширеними хворобами в умовах регіону впродовж вегетаційного періоду були: пухирчаста сажка, летюча (волотева) сажка, гельмінтоспоріоз листків й іржа кукурудзи. Окрім того, спостерігалось ураження фузаріозними стебловими та кореневими гнилями, септоріозом, бактеріозами.

Відмічені протягом останніх років зміни в структурі патогенного комплексу підтверджують необхідність систематичних спостережень за проявом хвороб, оцінки їх шкідливості, з метою розробки ефективних захисних заходів.