Агрономія

Іспанські вчені виявили, які рослини більш толерантні до засолених ґрунтів

Вчені Каталонського інституту досліджень (ICREA, Іспанія) працюють над посиленням толерантності сільгоспкультур до засоленних ґрунтів і вже мають певні напрацювання в цьому напрямку, пише CRAG.

Тривале використання добрив в інтенсивному сільському господарстві та підвищене випаровування води з ґрунту, викликане глобальним потеплінням, призводять не лише до зменшення запасів води, а й до збільшення концентрації солей у ґрунті. На сьогодні близько 20% оброблюваних земель схильні до засолення, але цей відсоток зростатиме через кліматичні кризи, викликаного аномальною спекою і посухою.

«У нашій лабораторії ми досліджуємо гени Tempranillo (TEM), які регулюють різні стадії розвитку рослин, особливо цвітіння. У попередніх дослідженнях з рослиною Arabidopsis thaliana ми виявили, що рослини зі зниженим вмістом цих чинників зацвітають раніше, звідси і назва генів («temprano» іспанською означає «ранній»). Дивно, але після аналізу рослин з надлишком TEM ми побачили, що крім змін у процесі цвітіння, були також зміни, пов’язані з реакцією на засолення, тому ми вирішили продовжити дослідження ролі генів TEM в адаптивному зростанні», – зазначила дослідниця Сорая Пелаз.

Щоб дізнатися, як гени TEM регулюють ріст рослин в засолених умовах, група вчених проаналізувала мутантні рослини Arabidopsis з надлишком і дефіцитом TEM, вирощені на засолених ґрунтах.

За високої концентрації солей нормальні рослини цвітуть пізніше і майже не дають насіння, але дослідження показало, що рослини-мутанти з дефіцитом TEM зацвітають раніше, виробляючи насіння, тому їх більш короткий життєвий цикл дозволяє їм уникнути блокування зростання, викликаного солями.

«Крім того, у мутантних рослин з дефіцитом TEM ми також спостерігали, що старіння листя уповільнювалося, порівняно з нормальними рослинами, тобто листя довше жовтіло і висихало. Це відбувається тому, що ці мутантні рослини виробляють менше жасмонової кислоти, гормону старіння, а також накопичують більше попередників вітаміну Е, які діють як антиоксиданти під час сольового стресу, що уповільнює деградацію фотосинтетичних пігментів листя, які перетворюються з зелених на жовті», – зауважила дослідниця Мікела Оснат.

Нагадаємо, виробники амаранту запускають екологічний проєкт для покращення стану ґрунтів.