Агрономія

Названо найефективнішу композицію гербіцидів для сульфостійких гібридів соняшника

Використання альтернативних способів вирощування сульфостійкого соняшника є економічно вигіднішими і екологічно безпечнішими.

Про це розповів канд. с.-г. наук Інститут рослинництва імені В. Я. Юр’єва НААН України Роман Гутянський журналу The Ukrainian Farmer, спираючись на дані дослідження, проведеного Інститутом рослинництва НААН у 2021 році

За словами науковця, в останні роки до «Реєстру сортів рослин, придатних до поширення в Україні» внесено вітчизняні сульфостійкі гібриди соняшника. У зв’язку з цим виникає нагальна потреба в розробленні агротехнології вирощування цих гібридів.

Він нагадав, що трибенурон-метил не слід змішувати з грамініцидами, інтервал між обробками має бути не меншим за 10  днів (до і після внесення).

«З огляду на це ми застосовували грамініцид останнім у системі контролювання бур’янів у посівах соняшника. Крім того, для нас було важливим не порушити закон єдиної різниці в досліді. Отже, під час застосування хізалофоп-П-етил (1,2 л/га) більшість злакових однорічних бур’янів у посівах перебувало в пізній стадії розвитку, що не могло не вплинути на ефективність препарату», – зауважив Роман Гутянський.

Так, середня ефективність хізалофоп-П-етилу щодо сирої маси злакових однорічних видів у досліді становила лише 83%. Хоча зазвичай ефективність становить 100% (за внесення на ранніх стадіях розвитку злаків). Загальну сиру масу всіх бур’янів у посівах соняшнику найефективніше (на 86%) контролювала композиція трибенуронметил (15 г/га) + ПАР (у фазу 2 (1 пара) справжніх листків культури) + трибенурон-метил (15  г/га) + ПАР (у фазу 4–6 (2–3 пари) справжніх листків культури) + хізалофоп-П-етил (1,2 л/га) через 13 днів після другого строку внесення. Найбільшу прибавку врожайності (0,90 т/га) до контролю також встановлено на фоні наведеної вище композиція гербіцидів.

«Крім того, за нашими розрахунками, незважаючи на три послідовні обробки, які потягли за собою більші економічні витрати, цей варіант забезпечив найбільші умовно чистий прибуток і рентабельність у досліді. Отже, одержані результати досліджень дають змогу використовувати альтернативні способи вирощування сульфостійкого соняшника, які є економічно вигіднішими і екологічно безпечнішими», – підкреслив науковець.

Нагадаємо, в Україні завершено посівну соняшника та сої.