Агрономія

Господарство на Дніпропетровщині отримує гарні врожаї соняшнику без гербіцидів

Фермерське господарство «Алігатор», що на Дніпропетровщині, фактично у зоні ризикового землеробства уже сьомий рік поспіль вирощує соняшник без гербіцидів і отримує гарні врожаї на рівні 3-3,6 т/га. Лише у 2020 році отримали дещо менший урожай (на рівні 2,4 т/га) через посуху.

Про це розповів голова ФГ «Алігатор» Олександр Дорошенко в інтерв’ю журналу The Ukrainian Farmer.

За його словами, щоб не застосовувати гербіциди, в господарстві спеціально вичікують, щоб поле забур’янилося, а тоді культиватором прибирають бур’яни і сіють соняшник у чисте поле. Далі бур’яни знову сходять, але їх так мало, що на схожість і розвиток рослин це не впливає. У результаті мають добре розвинені посіви, без хімічного впливу на культуру і грунт.

«Безгербіцидна технологія ще й підвищує врожайність. Це перевірено практикою. До 2014 року ми застосовували традиційну технологію, вносили грунтовий гербіцид, але помітили: на ділянках, куди гербіцид не потрапив, рослини розвивалися краще. І ми зрозуміли: який би безпечний для культурної рослини не був гербіцид, все одно він на неї негативно впливає», – зазначив фермер.

Відтак у господарстві провели експеримент: пів поля обробили гербіцидом, пів поля – ні. У результаті отримали на 3 ц/га більшу врожайність на необробленій ділянці. До того ж там рослини були чисті, не уражені хворобами, а на оброблених площах рослини більше уражувалися хворобами.

Фунгіцидів на соняшнику в ФГ «Алігатор» також не застосовують і все одно отримують добрі врожаї. А появу хвороб контролюють завдяки сівозміні – соняшник і ріпак повертають на попереднє місце через чотири роки.    

«Для такої технології перехідного періоду не потрібно – так працювати можна за будь-якої забур’яненості. Але з кожним роком поля стають все чистішими», – підсумував фермер.

Нагадаємо, найбільше соняшнику у 2020 році виростили на Харківщині.