Агрономія

ФГ «Анастасія» суттєво економить на міндобривах завдяки органіці

У ФГ «Анастасія» на Дніпропетровщині на 2,5 тис. гащороку вносять в межах 10 тис. тонн органіки. Змішують курячий послід з різними відходами чи тирсою і готують компост за допомогою аератора. Так в господарстві суттєво економлять на міндобривах.

Таким досвідом поділився голова господарства Андрій Усов в інтерв’ю в журналі The Ukrainian Farmer.

«Ми максимум даємо під час сівби фосфорних добрив у межах 15 кг/га, під час підживлення – 90 кг д. р. азоту. Цього достатньо для нашої зони. Але навіть не це головне. Міндобрива – це шлях до деградації ґрунту, до втрати його родючості. Наші вчені на основі досліджень дійшли висновку: якщо на 30 кг міндобрив унести менше ніж 1 т органіки, починається деградація ґрунту. Тому ми намагаємося не допускати цього», – зазначив аграрій.

За його словами, рослина ділиться з біотою своїми корінними виділеннями, а біота добуває для рослини поживні речовини. Коли ж рослина отримає ці елементи з міндобрив, то вона не буде виділяти цукри, щоб принадити біоту на коріння. У результаті структура ґрунту порушується, відповідно, не затримується ґрунтова волога.

Учені стверджують, що біоту ґрунту вивчено всього на 3%, тому нам важко зрозуміти, як усе працює. От ми щороку закладаємо досліди: одночасно на поля вносимо компост і різні норми міндобрив. У результаті на одних полях добрива не дають прибавки врожаю, а на інших може навіть бути +8 ц/га, за однакових умов. Тому поки що від міндобрив зовсім не відмовляємося, хоч деякі вчені вважають, що будь-яка хімія негативно впливає на біоту», – пояснює Андрій Усов.

Раніше повідомлялося, від чого залежить поживна цінність органічних добрив.