До 20% площ озимих зернових уражені шкідниками та хворобами
Через помірну теплу погоду відбувається розвиток та поширення у посівах озимих зернових культур смугастих блішок, злакових попелиць, мух (шведські, гессенська, опоміза), хлібних п’явиць, цикадок, які виявлені на 5-20% площ, 1-5% рослин, переважно в пороговій чисельності. 3-8% рослин ярого ячменю заселяють та пошкоджують хлібні блішки по 3-6 екз. на кв.м.
Про це повідомляє пресслужба Держпродспоживслужби України.
У Дніпропетровській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Харківській, Черкаській областях відмічається переліт клопа шкідливої черепашки у посіви озимих зернових культур, що безпосередньо межують з місцями зимівлі. Шкідником заселено 3-8, макс. до 20% (Херсонська обл.) площ по краю поля за чисельності імаго 0,2-2, макс.4 (Запорізька обл.) екз. на кв.м та пошкоджено до 2% рослин. Заселення посівів шкідником буде розтягнутим в часі, цьому сприяють коливання температури повітря. У Миколаївській області відмічено відкладання клопом яєць. Масовий переліт клопів у посіви відбуватиметься за настання стійкого потепління (за середньодобової температури 16-17°С і вище протягом 3-4 днів). Під час виходу озимих в трубку за чисельності 2-4 перезимувалого клопа на кв.м та вищевказаних фітофагів посіви захищають дозволеними до використання інсектицидами.
В озимині за чисельності 0,4 екз. на кв.м, осередково в господарствах Житомирської, Івано-Франківської, Полтавської, Харківської областей дохарчовуються личинки хлібної жужелиці, в Одеській області проходить їх залякування.
За існуючих гідротермічних умов спостерігається прогресування хвороб озимих і ярих колосових культур, яке стримується захисними міроприємствами, через обприскування посівів фунгіцидами. У посівах озимих найбільшого поширення набули септоріоз, борошниста роса, якими на 5-39% обстежених площ уражено 2-10, осередково 12-25% (Запорізька, Житомирська, Київська, Хмельницька обл.) рослин. Подекуди гельмінтоспоріозом, іншими плямистостями, бурою листковою іржею, кореневими гнилями охоплено 1-6, макс. 10% рослин. На 5-20% обстежених площ ярого ячменю борошнистою росою, гельмінтоспоріозом, темно-бурою плямистістю уражено 1-5% рослин.
Оздоровлюють посіви під час виходу рослин у трубку за інтенсивності ураження плямистостями 1%, септоріозом листя 5% через обприскування відповідними фунгіцидами. Вибір препаратів здійснюється з огляду на спектр захисної дії їх та домінуючу хворобу.
Нагадаємо, триває заселення посівів озимого ріпаку шкідниками.