Агрономія

Дев’ять умов для запобігання резистентності шкідників

Під впливом засобів захисту рослин у шкідників розвивається резистентність, що знижує ефективність препаратів, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Для запобігання резистентності шкідників до препаратів фермерам варто дотримуватися таких правил:

1. Стратегія і тактика запобігання резистентності має ґрунтуватись на знанні генетичних і фізіолого-біохімічних механізмів, які визначають закономірності її формування, у врахуванні біологічних і поведінкових особливостей популяцій організмів щодо їхньої природної стійкості й можливості розвитку набутої стійкості, із можливістю оперування спектром сучасних ЗЗР.

2. Для подолання резистентності шкідників сільськогосподарських культур потрібен постійний моніторинг її рівня і ранній моніторинг.

3. Використання раціональних схем чергування пестицидів із різним механізмом дії – вирішальний захід запобігання резистентності. Його суть полягає в часовому розриві між контактами шкідливого організму з одним і тим самим пестицидом.

4. Потрібно ширше використовувати суміші пестицидів із різним механізмом дії, що здатні формувати синергетичне явище.

5. Ретельне дотримання норм витрати пестициду. Так, дія дози інсектицидів, що викликає менше як 50% загибелі шкідників, може призводити до стимуляції їхньої продуктивності та кращого виживання.

6. Ширше застосовувати біоагенти, біологічні засоби захисту рослин і заходи щодо збереження паразитів шкідників, їхніх конкурентів і хижаків, функціонування яких є природним механізмом регулювання балансу екосистеми. Для цього треба обирати високоселективні препарати, що в малій дозі можуть зменшити популяцію шкідника до безпечного рівня, який надалі будуть підтримувати конкуренти, хижаки й паразити, на яких специфічна отрута не діє.

7. Дотримання сівозміни, у якій використовуються пестициди різних хімічних груп, ротація культур і чергування хімічних ЗЗР.

8. Відповідні агротехнічні заходи (обробіток ґрунту, покривна культура, щільність посіву, конкурентоздатні сорти тощо) та впровадження новітніх технологічних рішень для зменшення хімічного тиску на агроекосистему на фоні традиційних ефективних систем ЗЗР відкривають ефективні напрями розвитку агровиробництва.

9. Створення стійких сортів культурних рослин.