Агрономія

Дегуміфікація ґрунту посилюється через підвищені дози азотних добрив

Дегуміфікація ґрунту посилюється через підвищені дози азотних добрив

Синтез гумусових сполук можливий тільки за наявності в ґрунті органічної речовини. Проте надходження її до ґрунтів нині обмежено через різке зменшення обсягів використання гною, ігнорування сівозмін, зведення до мінімуму площ вирощування трав, спалювання соломи тощо. Унаслідок цього активно відбувається дегуміфікація ґрунту, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Ці процеси дедалі більше посилюються за внесення підвищених доз азотних добрив, бо надлишок рухомого азоту в ґрунті спричиняє в мікроорганізмів посилену потребу у вуглеці. А за відсутності свіжої органічної речовини окремі їх представники використовують гумусові сполуки як джерело вуглецю й енергії.

«Проблема збереження та відтворення родючості ґрунтів сільськогосподарського призначення нині є ключовою у всіх ґрунтово-кліматичних зонах. Негативна динаміка змін агрохімічних показників ґрунтового покриву в Україні свідчить про постійну тенденцію посилення деградаційних процесів і погіршення загальної екологічної ситуації в аграрному виробництві», –  зазначив Леонід Глущенко, кандидат сільськогосподарських наук (Полтавська ДСДС ім. М. І. Вавилова).

З огляду на це надзвичайно актуальним для сільськогосподарського виробництва і, зокрема, для планування систем удобрення культур нині є врахування ролі біологічних чинників регулювання родючості ґрунтів і живлення культурних рослин.

Раніше повідомлялося, як скоротити норми внесення добрив без зменшення врожайності.