Через брак вологи в «Агросервіс груп» змінили підходи до обробітку ґрунту
З огляду на брак вологи у ТОВ «Агросервіс груп», що на півдні Хмельниччини, вирішили змінити підходи до вирощування культур і обробітку ґрунту. Від оранки вирішили відмовитися на користь ресурсоощадного вологоощадного обробітку, який давав би змогу накопичувати вологу хоча б у метровому шарі ґрунту.
Про це розповів керівник господарства Павло Паламарчук, пише журнал The Ukrainian Farmer.
За його словами, це можливо, коли обробляти тільки поверхню ґрунту не глибше за 5 см, не зачіпаючи природну капілярну сітку, якою циркулює волога та повітря, таким чином створюючи сприятливі умови для розвитку кореневої системи рослини.
Окрім того, така технологія дає змогу не лише припинити випаровування ґрунтової вологи з нижніх шарів ґрунту, а й сформувати тверде посівне ложе, що є запорукою отримання дружних сходів.
Щоб забезпечити такий ґрунтообробіток, у господарстві придбали дисковий культиватор Salford із в ертикальними індивідуально встановленими робочими органами, які не зсувають ґрунт по горизонталі, проводять основний обробіток на глибину 3-5 см, створюють вертикальні щілини й одночасно змішують післяжнивні рештки, наявність яких є обов’язковим елементом вологоощадної технології.
У сівозміні ТОВ «Агросервіс груп» передбачено польові культури з різною кореневою системою: стрижневою й мичкуватою. Проте за умов вертикального обробітку ґрунту, не лише соняшник здатен діставати вологу з нижніх шарів ґрунту, а й злакові, коренева система яких на третій рік сягає 55-60 см.
«Подивімося на цей процес із боку фізіології рослин: насінину поклали на глибину 3-4 см, утворилася первинна коренева система, адже ґрунт неущільнений, як відбувається після оранки чи дискування. З появою третього листочка починається утворення вторинної кореневої системи. Ґрунт постійно вологий, а коренева система росте в бік залягання вологи й поживних речовин. Крім вологи в ґрунті з незруйнованими капілярами є повітря, що потрібно для розвитку корисної аеробної мікробіоти й для росту кореневої системи»,
– роз’яснює науковий консультант господарства, доктор біологічних наук Іван Кривенко.
Нагадаємо, вологозапаси в орному шарі ґрунту у першій декаді листопада подекуди лишалися незадовільними.