Агрономія

Активізувалось переміщення личинок ґрунтових шкідників у верхні шари ґрунту

Активізувалось переміщення личинок ґрунтових шкідників у верхні шари ґрунту

В лісостепових, поліських подекуди степових областях (Запорізька, Житомирська, Київська, Полтавська, Сумська обл.) за прогрівання ґрунту активізувалось переміщення перезимувалих личинок ґрунтових шкідників (чорнишів, коваликів, хлібних жуків, хрущів) у верхні шари ґрунту.

Про це йдеться у звіті Держпродспоживслужби щодо фітосанітарного стану сільгоспкультур.

Чисельність яких становить 0,5-1 екз. на кв.м. Погодні умови зимового періоду 2023-2024 рр. не сприяли загибелі цих шкідників, тому при проведенні весняних контрольних розкопок загибель фітофагів становить 2-10%.

Крім того, відмічається вихід жуків піщаного мідляка за чисельності 0,5-1 екз. на кв.м та заселення ними прикрайових смуг озимих зернових та ріпаку. Скрізь існує ймовірність осередкових значних пошкоджень ярих зернових, сходів ранніх просапних культур.

У Дніпропетровській, Кіровоградській, Одеській областях в теплі сонячні дні, спостерігається вихід клопа шкідливої черепашки на поверхню листяної підстилки, де їх ураховують по 0,5-3 екз. на кв.м. Статеве співвідношення: самиці -52%, самці – 48%. Середня маса самиць – 112 мг, самців – 104 мг.

При проведенні фітосанітарного моніторингу, на заселення клопами посівів зернових колосових культур, варто враховувати, що за прохолодної погоди шкідник перебуває у нижніх ярусах травостою, у вузлах кущення рослини, щілинах під грудочками ґрунту.

За відсутності дощів у ранньовесняний період шкідливість клопів буде посилюватись, передусім на ярих колосових культурах. Після повного переселення перезимувалого клопа у посіви за порогової (2-4 і більше екз. на кв.м) чисельності шкідника під час виходу озимих зернових в трубку посіви захищають дозволеними до використання інсектицидами, які будуть біологічно ефективні проти багатьох інших фітофагів, спеціалізованих щодо зернових колосових культур.

Нагадаємо, озимі переходять від вегетативного до генеративного періоду розвитку.