Агрономія

Агроном назвав переваги широкої сівозміни для Півдня

Агроном назвав переваги широкої сівозміни для Півдня

В сільськогосподарському кооперативі «Сергіївка» на Одещині намагаються дотримуватися широкої сівозміни з різних міркувань. Наприклад, щоб культури завдяки своїй потужній кореневій системі покращували структуру важких ґрунтів. Тому вже четвертий рік вирощують льон. У вже помітили, що на тих полях волога краще опускається.

Про це розповів головний агроном господарства Олексій Куліков в інтерв’ю в журналі The Ukrainian Farmer.

«Добре акумулює вологу ріпак. У нас був досвід: після зернової групи ранньою весною сіяли горох – зайшли в поле без проблем, а після ріпаку вологи було вдвічі більше, тому довелося змістити строки сівби фактично на тиждень. Аналогічний ефект від вирощування люцерни, яку ми висіваємо три роки, а потім два роки робимо перерву»,

– зазначив Олексій Куліков.

За його словами, першого року коренева система перегниває і дає змогу волозі опуститися в нижні шари ґрунту, сприяє її накопиченню. Як відомо, люцерна здатна фіксувати азот із повітря й накопичувати в ґрунті до 200-300 кг/га біологічного азоту. Після неї два роки сіють зернову групу прямо по стерні: пшеницю по пшениці без зниження врожайності.

Загалом, на переконання агронома, наявність у сівозміні культур, що накопичують азот, – гороху, люцерни дають змогу максимально зменшити витрати на живлення. У господарстві їх використовують їх для потреб тваринництва. Ярі ячмінь і горох тримають як страхові культури, щоб було чим пересіяти навесні озимі, які випали. Кукурудзу на зерно висівають на півпарах.

«Соняшник і ріпак – економічно вигідні культури. Ми під них виділяємо до тисячі гектарів. У сприятливий рік родять по 3,6 т/га, майже 4 т/га відповідно. Проте, на мою думку, найприбутковішою культурою для господарства є льон. Затрати на вирощування невеликі: всього одна гербіцидна обробка, підсушувати не потрібно, збираємо врожай прямим комбайнуванням»,

– зазначив Олексій Куліков.

Окрім того, за його словами, широка сівозміна потрібна для тваринництва. Зокрема, силосна кукурудза, люцерна, просо.

Нагадаємо, ярі в СК «Сергіївка» на Одещині починають сіяти в лютому.