Агрономія

Понад 90% українських ґрунтів мають дуже низький вміст цинку, – дослідження

За результатами десятого туру агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення, здійсненого фахівцями Інституту збереження ґрунтів, більшість земель в Україні мають високу забезпеченість бором, кобальтом, марганцем, міддю. Втім, вміст цинку дуже низький.

Про це розповіла вчений секретар ДУ «Держґрунтохорона» Світлана Романова в ході онлайн-конференції «Національний виклик: Деградація ґрунтів, чи відновлення їх родючості».

Так, щодо вмісту мікроелементів і важких металів у ґрунтах України у ході дослідження було з’ясовано:

  • Понад 75% площ високо забезпечені сполуками бору. Найвищі показники зареєстровано в Миколаївській, Кіровоградській і Одеській областях.
  • З 19,8 млн га обстежених земель, 16,4 млн га високо забезпечені кобальтом. Найвищі показники мають Харківська, Луганська та Чернівецька області.
  • 81,8% площ мають середній, підвищений і високий рівень забезпечення марганцем. Високий його вміст спостерігається в Закарпатській, Полтавській, Рівненській і Дніпровській областях.
  • 32% мають дуже низький і низький вміст міді. Досить високий вміст елементу зафіксовано в ґрунтах Львівської, Закарпатської, Харківської та Чернівецької областей.
  • 90,7% обстежених площ мають надзвичайно низький вміст цинку.

«Щодо забруднювачів, то 45% обстежуваних площ сільськогосподарських угідь характеризуються слабким і помірним рівнем рухомих сполук свинцю і 50% слабким і помірним рівнем забруднення рухомими сполуками кадмію. Площа з перевищенням гранично допустимих норм пестицидів становить лише 0,07%», – зазначила Світлана Романова.

Нагадаємо, 93% ґрунтів України мають низький вміст азоту. Крім того, скорочуються площі з нейтральною реакцією лужного середовища ґрунту. Раніше було названо регіони з найвищою якістю ґрунтів.