Агромаркет

З 2026 року до ЄС не пропустять високовуглецеву продукцію

З 2026 року до ЄС не пропустять високовуглецеву продукцію

З 2026 року у ЄС запроваджують вуглецевий податок (carbon tax). Тобто підприємство, яке працює за традиційними технологіями й у нього немає сталих практик, сплачуватиме вуглецевий податок.

Про це у своїй колонці для АgroТimes розповів генеральний директор УКАБ Олег Хоменко, посилаючись на дані статистики, яку веде УКАБ з 2022 року.

За його словами, рівень вуглецевого мита буде більшим за вартість карбонових сертифікатів, які наразі в Україні йдуть по 40 доларів за тонну СО2.

«Тому з 2026 року полякам вже не потрібно буде протестувати на кордоні проти української агропродукції, оскільки наші традиційники не зможуть ані перетнути кордон із своєю високовуглецевою продукцією, ані реалізувати її трейдеру, бо контрагенти вимагатимуть від нього сировину, вирощену із застосуванням низьковуглецевих технологій.

Відповідно залишилось усього півтора роки для того, щоб пристосуватися до нових умов», – зауважив Олег Хоменко.

Він констатував, що Європа змінюється, працюючи над Спільною аграрною політикою, враховуючи фінансову подушку для забезпечення України під час перехідного періоду. Своєю чергою Україна також має змінюватись, не розраховуючи на те, що нас приймуть до ЄС такими, які ми є.

«Тому агровиробники мають переходити на сталі практики, які передбачають застосування принципів циклічної економіки, точних технологій, зниження енерговитрат, особливо викопних видів палива тощо», – додав Олег Хоменко.

Нагадаємо, підвищення акцизів – стимул до переходу на відновлювальні джерела енергії. Також ми писали, що після підвищення акцизів найбільше подорожчає скраплений газ.