Впровадження норм ЄС призведе до 10% додаткових витрат українських фермерів
Обширне «сільськогосподарське законодавство» ЄС, яке разом із заходами Спільної аграрної політики (САП) включає регулювання ринків і стандарти у сфері сільськогосподарської практики, здоров’я тварин і рослин, безпечності харчових продуктів, захисту довкілля та добробуту тварин, вимагатиме від сільськогосподарських виробників додаткових інвестицій, щоб відповідати йому.
Про це йдеться в агрополітичному звіті Олега Нів’євського та Марії Богонос «Оцінка сценарієв торгівлі агропродовольчими товарами між Україною та ЄС».
Попередні дослідження, які оцінювали витрати, пов’язані з дотриманням аграрного законодавства ЄС (наприклад, EU Commission, 2014), показують, що ці витрати не є основним фактором, що визначає конкурентоспроможність, і що інші компоненти витрат (робоча сила, орендна плата за землю) відіграють набагато важливішу роль.
«На основі дослідження Комісії ЄС (2014) ми очікуємо, що українські фермери можуть зіткнутися з додатковим збільшенням витрат до 10% (диференційовано по секторам) через більш жорсткі правила ЄС», – повідомляється у звіті.
На переконання науковців, які готували звіт, це не є критичним фактором, який може зруйнувати порівняльні переваги України в сільському господарстві. Більше того, нові дані свідчать про те, що в середньому виробники зернових та олійних культур в Україні можуть підвищити свою ефективність, щоб збільшити обсяги виробництва майже на 20% і водночас зменшити шкідливий вплив на навколишнє середовище на 16% (Halytsia et all, 2024).
Нагадаємо, перехід українського агросектору на нові стандарти ЄС повинен бути поступовим.