Агромаркет

Україна та ЄС переглянули Угоду про вільну торгівлю за статтею 29

Україна та ЄС переглянули Угоду про вільну торгівлю за статтею 29

Європейська Комісія та Україна досягли принципової згоди щодо перегляду двосторонньої Угоди про поглиблену та всеохоплюючу вільну торгівлю після процесу консультацій за статтею 29.

Про це йдеться у повідомленні на офіційному сайті Єврокомісії.

У євроінституції вважають, що угода відкриває нову главу у торговельних відносинах між ЄС та Україною, адже вона встановлює довгострокову, передбачувану та взаємну систему, що приносить користь експортерам, підприємствам та фермерам з обох сторін, а також зміцнює шлях України до членства в ЄС.

У ЄК нагадали, що обсяги торгівлі між Україною та ЄС досягли близько 67 мільярдів євро у 2024 році, порівняно з 26 мільярдами у 2016 році, коли вперше було скасовано більшість тарифів за допомогою Угоди про глибоку та всеохоплюючу зону вільної торгівлі. Також це партнерство також принесло економічні результати для ЄС, створивши профіцит торговельного балансу в розмірі 18 мільярдів євро.

Ключові елементи угоди включають:

  • Зобов’язання України поступово привести свої стандарти сільськогосподарського виробництва до стандартів ЄС до 2028 року, відповідно до цілей її вступу.
  • Збезпечення захисного механізму для захисту ринків ЄС, особливо там, де імпорт може спричинити серйозні труднощі на рівні ЄС або держав-членів.
  • Для чутливих товарів, таких як яйця, цукор та пшениця, квоти збільшуються, але залишаються нижчими за історичні обсяги торгівлі, щоб забезпечити стабільність ринку ЄС.
  • Для менш чутливих товарів квоти збільшуються помірно, тоді як деякі товари будуть повністю лібералізовані.

Своєю чергою Україна збільшить квоти на експорт свинини, птиці та цукру, а також зменшить або скасує мита на інші продукти. Це розширить експортні можливості для європейських фермерів, особливо в державах-членах, що межують з Україною.

Сторони  домовилися переглянути цю угоду в найближчі роки, враховуючи економічну інтеграцію України та прогрес у досягненні стандартів ЄС.

Нагадаємо, Єврокомісія ухвалила перехідні заходи на заміну «торговельному безвізу» з Україною.