Агромаркет

Україна наростила імпорт овочів і фруктів

Україна наростила імпорт овочів і фруктів

За перші 6 місяців 2020 року Україна імпортувала 443 тис. тонн свіжих фруктів, ягід та горіхів, загальною вартістю $333 млн. Це більше минулорічних показників на 11% в натуральному виразі та на 22% – у вартісному.

Про це повідомляють в Українській плодоовочевій асоціації (УПОА). 

«Для порівняння роком раніше імпорт у натуральному виразі склав 398,9 тис. тонн, а у вартісному –  $271,1 млн. Таким чином закордонні поставки свіжих фруктів, ягід та горіхів в Україну за рік зросли на 11% у натуральному та 22,8% у вартісному виразі», –  йдеться в повідомленні. 

Зауважимо, що зростання імпорту фіксувалося майже по всім товарним позиціям свіжої плодово-ягідної групи, включаючи фрукти та ягоди, які традиційно вирощуються в Україні. 

«Найбільш різке збільшення закордонних поставок спостерігалося в сегменті баштанних культур. За перші півроку Україна імпортувала 2,1 тис. тонн баштанних, загальною вартістю $2 млн. Для порівняння, з січня по червень 2019 року аналогічні показники склали 0,7 тис. тонн, та $0,6 млн відповідно», – розповідають в УПОА.

За словами експертів, головною причиною зростання імпортних поставок в цьому сезоні стало скорочення пропозиції місцевих кавунів та динь ранніх сортів. У зв’язку з низькими температурами на початку травня українські фермери були вимушені із запізненням розпочинати посів ранніх сортів баштанних. 

«Ті фермери, які все ж таки ризикнули сіяти кавуни та дині не дивлячись на низькі температури або втратили частину врожаю, або отримали нерівномірні сходи, в результаті чого продукція на ринок поступала також нерівномірно. Відповідно, всю першу половину літа більшу частину пропозиції на ринку складала продукція з Туреччини, Азербайджану та Узбекистану», – підкреслили аналітики.

Крім цього, суттєве збільшення імпорту було зафіксовано і в іншому сегменті, який є традиційним для українських виробників плодово-ягідної продукції. За 6 місяців 2020 року Україна наростила закупівлі яблук та груш, імпорт яких за звітний період перевищив $10,5 млн. Роком раніше імпорт цих фруктів у вартісному виразі склав $7,1 млн. У натуральному виразі закордонні поставки яблук і груш в Україну не тільки не збільшилися, але й, навпаки, скоротилися на 10%.

«Причин зростання вартості імпортних яблук в цьому сезоні було декілька. По-перше, після рекордного сезону 2018 року, виробництво яблук як в Україні, так і в більшості європейських країн знизилося. До того ж, в результаті несприятливих погодних умов у минулому році багато фермерів скаржилися на значну кількість продукції низької якості. Відповідно, обсяги яблук, які могли зберігатися в сховищах 8−9 місяців були обмежені», –  додала Катерина Звєрєва, директор з розвитку УПОА. 

За її словами, ще однією причиною високих цін на яблука стало зростання споживання цих фруктів під час карантину. Таким чином, збільшення попиту з одночасним зменшенням пропозиції яблук призвели до значних цінових стрибків.

Слід наголосити, що у порівнянні з минулим роком за 6 місяців 2019 року Україна наростила імпорт і інших фруктів і ягід, які традиційно вирощуються в Україні. Так, за звітний період імпорт кісточкових (абрикос, персик, черешня, слива) збільшився на 16,6% у натуральному виразі та на 26,6% у вартісному.

Подібна ситуація спостерігалася і в сегменті свіжих ягід. З січня по червень закордонні закупівлі ягід Україною зросли на 17,9% в натуральному та 40,9% у вартісному виразі. «Цьогорічна ситуація пояснюється зменшенням виробництва як кісточкових, так і ягідних культур в поточному сезоні. В квітні та травні в Україні спостерігалися відразу декілька хвиль заморозків. Виробники абрикосу та черешні з півдня України говорили про втрату 90−95% врожаю ранніх сортів кісточкових, а більшість фермерів, які займаються вирощуванням лохини та суниці садової інформували, що втрати склали від 20 до 50% урожаю, в залежності від регіону», – пояснили аналітики УПОА.

Читайте також:Експертка спрогнозувала збільшення експорту яблук