Агромаркет

У 80% експортерів є потреба у фінансуванні

У 80% експортерів є потреба у фінансуванні

Створене у 2018 році, Експортно-кредитне агентство України (ЕКА) фактично запрацювало під час повномасштабної війни. Якщо за 2018-2021 роки підтримка експортерів склала близько 100 млн гривень, то вже у 2022 році ЕКА підтримала український експорт на 3,2 млрд гривень. 

Про це повідомляє пресслужба ЄБА.

Фінансування є найбільшою потребою українських експортерів, особливо під час війни. Хоча ЕКА не кредитує бізнес напряму, воно виступає містком між компаніями та банками – страховиком особливого типу. Договір страхування з ЕКА слугує видом забезпечення кредиту, а оскільки програми ЕКА можуть бути поєднані з іншими державними програмами, наприклад “Доступні кредити 5-7-9%”, це дає змогу експортерам отримати кредит під низькі відсотки без застави.

Усього за минулий рік 35 українських експортерів скористались експортним кредитуванням під страхове покриття ЕКА. Завдяки цій підтримці близько 1445 робочих місць було збережено або створено, а 1 гривня страхової відповідальності ЕКА генерує 13 гривень майбутнього експорту.

Серед продуктів агентства – страхування зовнішньоекономічного договору, страхування передекспортного фінансування, страхування банківських гарантій.

Хто може отримати кредит? Підприємці – резиденти України, що експортують товари (послуги) українського походження за визначеними товарними групами за УКТ ЗЕД (перевірити відповідність коду можна за допомогою спеціального плагіну на сайті ЕКА) та не перебувають у стані банкрутства можуть подати заявку на страхування до ЕКА.

Рішення про надання кредиту на виконання експортного контракту приймається безпосередньо банком. Кредитні договори на суму до 20 млн грн терміном до 1 року (портфельне страхування) автоматично підтверджуються агентством. Якщо потрібна більша сума позики – заявка розглядається в індивідуальному порядку. Максимальний розмір можливої позики під страхове покриття ЕКА наразі складає 150 млн гривень.

Яка вартість страхування? Вартість варіюється в залежності від виду продукту, рейтингу країни-імпортера, тощо. До прикладу, вартість портфельного страхування наразі складає 0,5% + ПДВ 0,1%. Вартість індивідуального страхування може коливатися від 2% до 2,5%. 

Детальніше про вартість різних страхових продуктів, умови та алгоритм подачі заявок до ЕКА можна дізнатися у презентації «Нові можливості для українських експортерів», а також звернувшись до ЕКА або банків-партнерів.

Програми здійснюються разом з банками-партнерами, які мають програми кредитування експортерів з використанням інструментів ЕКА. Наразі це чотири державних банки – Ощадбанк, Укргазбанк, УкрЕКСІМбанк, ПриватБанк та приватний банк – Кредобанк. 

Нагадаємо, держава частково компенсуватиме аграріям страхування врожаю. Також ми писали, який алгоритм агрострахування з держпідтримкою.