Агромаркет

Туреччина може продовжити заборону на імпорт пшениці

Туреччина може продовжити заборону на імпорт пшениці

Згідно з даними TurkStat Institute, у 2024/25 МР Туреччина може зібрати 21 млн тонн пшениці, що на 4,5% менше, ніж у минулому році.

Про це повідомляє ASAP.

«Наразі якість турецької пшениці врожаю 2024 року дуже добра, особливо в регіоні Мармара. У регіоні південно-східної Анатолії є деякі незначні проблеми з якістю, але це не вплине на загальну картину», – повідомила брокер Kronmark Turkey Гозде Карагоз під час своєї презентації на онлайн-зустрічі Trend & Hedge Club.

Незважаючи на скорочення виробництва пшениці в Туреччині в 2024 році, цей обсяг все ще буде високим. Це поєднується з досить великими запасами, які, за словами Годзе Карагоз, становлять 8,1 млн тонн, згідно з оцінкою IGC, що на 1,5 млн тонн менше, ніж у минулому році, але все ще набагато вище середнього.

За словами Годзе Карагоз, через високе виробництво та запаси, а також через те, що фермери не задоволені закупівельними цінами TMO, оскільки їм доводиться мати справу з 75% інфляцією, турецький уряд втрутився в роботу ринку і 6 червня 2024 року ввів заборону на імпорт пшениці до Туреччини. Місцеві учасники ринку вважають, що заборону буде подовжено до кінця 2024 року. Питання тут лише в якості пшениці на складах. «Ми не знаємо, в якому стані запаси, і побачимо це лише коли ринок почне їх купувати», — пояснила експерт.

Годзе Карагоз також зазначила, що ринок відреагував на заборону імпорту, і ціни на пшеницю знизилися після оголошення цього рішення.

«Це також вплинуло на ставки фрахту в Азовському та Мармуровому морях, через які йшли великі потоки пшениці коастерами з росії до Туреччини. Ми вже чули ставки фрахту на рівні 13 USD/т, тоді як до оголошення вони складали 28-30 USD/т», – додала вона.

Годзе Карагоз зазначила, що заборона також вплине на торговельні потоки з росії, оскільки їй доведеться шукати інші ринки для своєї пшениці. «Вони спробують продати більше до Єгипту та інших країн Північної Африки, можливо, також до Сирії. Це може вплинути і на Україну, оскільки вона має велику частку на цих ринках і буде змушена більше конкурувати з росією».

Експерт також зазначила, що учасники ринку чекають зустрічі президентів Туреччини та росії в Астані 3-4 липня, оскільки росія просить про виключення для себе, щоб мати можливість продовжувати поставки пшениці до Туреччини.

Відповідаючи на запитання після презентації, Годзе Карагоз зазначила, що наразі ТМО не планує оголошувати міжнародний тендер на закупівлю пшениці, оскільки запасів в країні достатньо.

«Вони будуть спостерігати за попитом, щоб визначитися з можливими закупівлями, але поки що таких намірів немає».

Нагадаємо, уряд схвалив ратифікацію Угоди про вільну торгівлю між Україною та Туреччиною.