Агромаркет

Страйки у Південній Америці позначилися на цінах зернових

Суттєвим чинником цінового зростання, який пов’язаний саме з Південною Америкою, є перманентні страйки робітників в Аргентині та Бразилії. Про це йдеться в аналітичному дослідженні заступника директора ProAgro Group Марії Колесник у журналі «The Ukrainian Farmer».

Як зауважує аналітик, тритижневий страйк працівників портових переробних підприємств в Аргентині напередодні нового року додатково розігрів і так вже на той час палаючий ринок. Новий рік вже встиг надати підтвердження до цього висновку. Так, наприкінці січня свій черговий страйк анонсували бразильські перевізники, зокрема Національна асоціація автономних перевізників країни (ANTB), а згодом до нього також закликала приєднатись своїх членів і Національна конфедерація робітників транспорту та логістики (CNTTL). Оскільки 65% цьогорічного врожаю бразильської сої ще на початку грудня було заброньовано для майбутнього експорту, то будь-які проблеми з його відвантаженням миттєво позначаються на цінових трендах.

Не встигнув ринок зріднитись із бразильськими новинами, як знову стало неспокійно в Аргентині, де вантажоперевізники почали перекривати автошляхи та блокувати доставку продукції до портів Буэнос-Айресу, Баия-Бланкти та Кекена. Цей страйк було розпочато за ініціативи Транспортного союзу країни. Його організатори обіцяють, що перекриття доріг найближчим часом досягне національного масштабу, а отже зачепить і основний порт Росаріо, що, безумовно, знову негативно позначиться на експорті зерна та олійних із цієї південноамериканської країни.

На відміну від сої, в сезоні 2020/21 МР очікується збільшення експорту кукурудзи з Бразилії з 34 до 40 млн тонн, що могло б стати причиною цінового зниження наприкінці зими — початку весни 2021 року, якби цьогорічна посуха менш суттєво вдарила по Аргентині. Водночас відчутніші втрати аргентинських фермерів через посуху безпосередньо позначаться на кукурудзяному ринку. Ще на початку грудня USDA прогнозувало експорт кукурудзи в Аргентині на рівні 33 млн тонн, що майже на 7 млн поступається тогорічному, а в січні додатково знизило і цей показник ще на 1,5 млн до 31,5 млн. Тобто сумарний експорт аргентинської та бразильської кукурудзи цього сезону прогнозується на 2,5 млн тонн менше за торішній, і це без урахування того факту, що через затримку із збиранням сої посівна другого врожаю кукурудзи в Бразилії буде проводитись із суттєвою затримкою.

Нагадаємо, китайський чинник впливу на продовольчих ринках буде найвагомішим.