Агромаркет

Парламент ухвалив за основу проєкт держбюджету-2022

Верховна Рада України голосами 264 депутатів ухвалили за основу проєкт державного бюджету на 2022 рік.

Народні депутати розглядатимуть поправки, які пропонують врахувати депутатські фракції і групи уряду під час підготовки до другого читання законопроєкту про Державний бюджет України на 2022 рік, №6000.

В макроекономічний прогноз, на якому було побудовано проєкт держбюджету, заклали зростання ВВП на 3,8%, експорту — на 6,5%, імпорту — на 9,2%. У Мінфіні впевнені, що від платників податків у 2022-му надійде на 166 млрд грн більше, ніж цьогоріч. Загалом доходи бюджету, як сподіваються урядовці, мають вирости на 14,4% — до 1,267 трлн грн. Разом із тим, витратять на 103 млрд грн більше. Запозичити у 2022 році уряд планує 571,12 млрд грн — на 150,6 млрд грн менше, ніж у цьогоріч. І загалом мають намір зробити це всередині країни — через продаж державних облігацій.

Видатки на низку програм держпідтримки планують зменшувати. Наприклад, на підтримку аграріїв планують скерувати на 100 млн грн менше, ніж у 2021-му. На розвиток аграрної галузі загалом у держбюджеті передбачать до 8 млрд гривень. Більше половини цієї суми — 4,4 млрд — піде на реалізацію низки відповідних програм: щодо відшкодування вартості сільгосптехніки, на держпідтримку зрошення для 1200 с/г товаровиробників, на здешевлення кредитів та страхових платежів, на розвиток тваринництва, рослинництва, садівництва, виноградарства та хмелярства. На продовження земельної реформи урядовці пропонують 715 млн гривень, зокрема, 329 млн — на створення та оновлення топографічних карт і планів 565,9 тис. км2; 220 млн — на інвентаризацію 1,7 млн га державних земель Ще 2,7 млрд гривень заклали в головному державному кошторисі-2022 на розвиток меліоративних комплексів та утримання водогосподарських систем. У документі зазначається, що крім того, на відновлення меліоративного комплексу передбачається можливість спрямування державних гарантій та 70 % надходжень від викупу земельних ділянок с/г призначення фермерами. Закладено в документі й субвенцію (500 млн) місцевим бюджетам на підвищення доступності широкосмугового доступу до Інтернету в сільській місцевості (коштами оперуватиме Мінцифри). Міністерство розвитку громад та територій у проєкті держбюджету-2022 передбачило субвенцію (187,65 млн) місцевим громадам на розроблення комплексних планів просторового розвитку територій. Держводагентству планують виділити 64,8 млн на захист сільських населених пунктів та сільгоспугідь від шкідливої дії вод, в тому числі в басейні річки Тиса на Закарпатті. А ось Держрезерву України, попри всі його заяви щодо критичних запасів зерна і потенційні загрози національній безпеці в разі надзвичайних ситуацій, — лише фінансування зі спецфонду, хоча й більшу суму, ніж торік — 967,55 млн.

Нагадаємо, Рахункова палата виявила порушення у використанні бюджетних коштів на сільське господарство. Також  у проєкті держбюджету передбачені кошти для програми «5-7-9%» у 2022 році.