Агромаркет

Насінництво є найбільш перспективним напрямом інноваційного розвитку

Насінництво є найбільш перспективним напрямом інноваційного розвитку

Насінництво є пріоритетним і найбільш перспективним напрямом інноваційного розвитку сільського господарства України. Крім того, воно є найбільш інвестиційно привабливим в аграрному секторі економіки, хоч при цьому досить імпортозалежним.

Про це повідомляє пресслужба Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки».

Як зауважив завідувач відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення ННЦ, член-кореспондент НААН Олександр Захарчук під час засідання круглого столу «Ринок насінництва: виклики та перспективи», у структурі посівних площ зернові, бобові та олійні культури складають 85-90 % від загальних посівів.

При цьому для щорічної сівби в межах 15-16 млн га зернових та зернобобових культур необхідно мати близько 2,5-2,8 млн т насіння нових високопродуктивних сортів і гібридів. За розрахунками науковців Інституту аграрної економіки, це – 0,7-1,0 млн т насіння ярих та 1,5-1,8 млн т насіння озимих зернових.

Для посіву олійних культур у межах 8-10 млн га необхідно близько 220-250 тис. т кондиційного насіння.

Загальне виробництво насіння в Україні оцінюється у 2,7 млрд дол. США, включаючи кондиційне на суму близько 1,0 млрд дол. США При цьому частка насіння зернових, бобових та олійних від загального кондиційного насіння складає 90-95 %, тобто 0,9-0,95 млрд дол. США, поінформував Олександр Захарчук.

Решта – насіння «для власних потреб» або насіння фермера – оцінюється у 1,7 млрд дол. США. З них близько половини вартості – 0,8-1,0 млрд дол. США – складає насіння зернових, зернобобових та олійних культур.

В грошовому виразі частка насіння зернових, зернобобових та олійних культур складає близько 70 % від загальних витрат на насіння.

Для вирішення існуючих проблем законодавчого забезпечення насінництва в Україні, вважає Олександр Захарчук, вкрай важливо із залученням усіх зацікавлених сторін, а саме: держави, селекціонерів, науковців, виробників насіння та інших внести зміни до чинного законодавства та нормативно-правових документів з метою:

  • удосконалення правових норм та аспектів сплати роялті в Україні враховуючи досвід їх використання у країнах ЄС та інших передових країнах світу;
  • запровадження обов’язкового декларування сортових виробничих посівів сільськогосподарськими товаровиробниками, які є власниками землі сільськогосподарського призначення площею від 25 га та більше (для картоплі –  від 10 га);
  • розроблення чіткого механізму отримання ліцензійних платежів на основі реального відображення використання вартості насіння і садивного матеріалу, використовуючи ліцензійні й субліцензійні угоди, та селекційних платежів за Farm Saved Seed  – насіння для власних потреб, й їх реєстрацію незалежним органом обліку, нагляду та контролю;
  • підвищення ролі професійних громадських організацій України в частині реєстрації ліцензійних угод та виплат роялті, а також контролю, реєстрації та введення бази насіннєвих й товарних посівів у розрізі сортів та гібридів;
  • збільшення надходження коштів за рахунок сплати ліцензійних та селекційних платежів для продукування нових високопродуктивних й якісних сортів національної селекції; передбачення підтвердження сплати роялті  та/або виплат за FSS (селекційних платежів) як умови державної підтримки за відшкодування вартості насіння/садивного матеріалу національної селекції;
  • визначення та реалізації державних протекціоністських заходів щодо захисту вітчизняного ринку селекції та насіння від іноземної експансії.

Нагадаємо, насінництво нарощує експортний потенціал.