Найвищі надходження на одиницю площі сплачують платники у громадах Дніпропетровщини
У вересні 2024 року найбільше надходжень, пов’язаних із сільгоспземлями, було перераховано до бюджетів громад Дніпропетровської (647 млн грн), Одеської (387 млн грн), Київської (211 млн грн) та Полтавської (196 млн грн) областей.
Про це йдеться у аналітичному огляді ринку земель в Україні, підготовленому «KSE Агроцентр» спільно з Програмою USAID з аграрного та сільського розвитку (АГРО).
Такі надходження і надалі знаходяться на вкрай низькому рівні серед громад областей, значна частка яких тимчасово окупована росією.
Так, у вересні 2024 року сума надходжень від обігу та використання земель сільгосппризначення до бюджетів громад Луганської області склала 0,05 млн грн, Херсонської області – 8,9 млн грн.
До того ж серед деяких областей, що наближені до зони ведення активних бойових дій, спостерігається негативний тренд до зменшення таких доходів у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, зокрема у Харківській (-6%) та Донецькій (-24%) областях. При цьому внаслідок низької бази для порівняння обсяг податкових надходжень від використання та обігу сільгоспземель у Запорізькій та Херсонській областях суттєво збільшився – на 43% та 115% відповідно у порівнянні з вереснем 2023 р. Найвищі надходження на одиницю площі стабільно сплачують платники у громадах Дніпропетровської області – 258 грн з гектара у вересні 2024 року. Це більш ніж утричі більше від загальнонаціонального показника у той же період на рівні 86 грн/га. Високі відносні показники бюджетних надходжень також продемонстрували громади Львівської (156 грн/га), Одеської (150 грн/га), та Чернівецької (144 грн/га) областей.
Нагадаємо, середньозважена ціна сільгоспземлі у жовтні становила 44,8 тис. грн/га.