Найближчі 3-4 місяці залишатимуться критичними для формування цін на соняшникову олію

В останні два місяці світовий ринок соняшникової олії переживає період напруженості. Так, у квітні-травні після зниження цінових премій у порівнянні з соєвою та ріпаковою оліями, конкурентоспроможність соняшникової олії значно погіршилася, що скоротило попит на продукцію. До того ж слабкий імпорт посилює цінову вразливість, ключові споживачі шукають альтернативні джерела поставок.
Про це повідомляє ІА «АПК-Інформ».
Світове споживання соняшникової олії знижується і очікується за підсумками 2024/25 МР на рівні 22,1 млн тонн проти рекордних 23,6 млн тонн у попередньому сезоні. Найбільше зменшення прогнозується в ЄС, Китаї, Ірані, Індії та Туреччині. Світовий імпорт соняшникової олії у січні–березні 2025 р. знизився на 20%, найбільше в ЄС, Китаї та Індії.
До того ж фіксується обмежений експорт з Причорноморського регіону, який лише частково компенсується зростанням постачання з Аргентини (+18%, до 539 тис. тонн у жовтні-березні 2024/25 МР) та Казахстану (+45%, рекордні 336 тис. тонн). Україна скоротила експорт на 1 млн тонн у першій половині сезону. російський експорт залишався значним у жовтні-грудні, але також почав знижуватися. Загалом у жовтні–березні 2024/25 МР обсяги відвантажень уже впали до 7,2 млн тонн проти 8,3 млн тонн роком раніше.
Очікується, що найближчі 3-4 місяці залишатимуться критичними для формування цін на соняшникову олію на тлі обмежених запасів старого врожаю та очікуваного збільшення виробництва у сезоні-2025/26. За прогнозами аналітиків, експорт соняшникової олії у квітні-вересні 2025 р. може скласти лише 6,4 млн тонн в порівнянні з 7,8 млн тонн у зазначений період минулого року.
Нагадаємо, агровиробники активізували продажі соняшника.