Граничний обсяг експорту української пшениці пропонують збільшити до 16,2 млн тонн
Граничний обсяг експорту української пшениці у 2024/25 МР на рівні 16,2 млн тонн влаштовує і Міністерство аграрної політики, і учасників зернового ринку.
Про це в ексклюзивному коментарі АgroТimes під час церемонії відзначення кращих аграріїв України «Агроном року», започаткованого журналом The Ukrainian Farmer, розповів президент Української зернової асоціації Микола Горбачьов.
Він нагадав, що Мінагрополітики та профільні організації українського зернового ринку підписують Меморандум про взаєморозуміння вже 14 рік поспіль. За цей час держава жодного разу не застосовувала ніяких адміністративних важелів з метою припинення експорту.
«Аграрний експорт – це більш, ніж половина усього експорту, тому не думаю, що держава буде робити якісь перепони для продаж українського збіжжя за кордон», – зауважив Микола Горбачьов.
За його словами, учасники зернового ринку запропонували граничний обсяг експорту української пшениці у 2024/25 МР встановити на рівні 17 млн тонн при орієнтовному врожаї на рівні 22 млн тонн і внутрішньому споживанні на рівні 3 млн тонн.
«Міністерство погоджується на 16,2 млн тонн експорту», – зазначив Микола Горбачьов, додавши, що учасники зернового ринку погодяться на ці обсяги граничного експорту пшениці.
Президент УЗА уточнив, що пропозиції щодо класності зерна не сприймаються, адже експорт пшениці відбувається за єдиним КВЕДом, тому доволі важко адмініструвати розподіл зерна за класом, до того ж ніде у світі подібна практика не застосовується.
«Борошномели у світі конкурують із трейдерами, що дає додатковий поштовх мотивування фермерів вирощувати більш якісну пшеницю. Тому якщо держава буде втручатися у такі торговельні відносини регулювальними механізмами, це може призвести до демотивації сільгоспвиробників вирощувати продовольчу пшеницю», – додав Микола Горбачьов.
Нагадаємо, граничний обсяг експорту української пшениці пропонують встановити на рівні 15 млн тонн.