Ф’ючерси на ріпак виросли до 3-річного максимуму
Попри падіння цін на нафту та на сою на 5-8% за місяць, котирування на ріпак продовжують зростати на прогнозах скорочення урожаю та стримування продажів фермерами в ЄС.
Про це повідомляють аналітики електронної зернової біржі GrainTrade.
Вчора на паризькій MATIF лютневі ф’ючерси на ріпак виросли на 1,1% до найвищого з листопада 2022 р рівня 520,75 €/т або 565 $/т (+1,5% за тиждень, +8,5% за місяць) внаслідок невизначеності з поставками ріпаку у другій половині сезону через зменшення урожаю в Австралії, стримування продажів фермерами ЄС та відсутністю поставок каноли з Канади.
Водночас спотові ціни на ріпак з доставкою на завод у листопаді грудні залишаються на рівні 500-515 €/т, оскільки переробники накопичили потрібні запаси.
Листопадові ф’ючерси на канолу на біржі у Вінніпезі за три сесії впали на 2,6% до 625 CAD/т або 449 $/т (-1,3% за тиждень, +2,3% за місяць) під тиском падіння цін на сою в Чикаго.
Внаслідок зниження курсу євро та канадського долара відносно долара США ціни на канолу на 115 $/т нижчі, ніж на ріпак в Європі, що має прискорити поставки каноли з Канади до ЄС.
В Україні експортні закупівельні ціни на ріпак в портах Чорного моря за тиждень виросли на 200-300 грн/т до 24600-24800 грн/т або 510-520 $/т, проте на тлі скорочення пропозицій між трейдерами посилюється боротьба за об’єми.
Починаючи з 2014 р країни ЄС поступово скорочують виробництво ріпаку та нарощують його імпорт, зокрема й з України. Це викликано обмеженнями сівообігу, забороною на використання пестицидів та іншими чинниками. Проте найближчим часом потенціал збільшення імпорту ріпаку до ЄС буде вичерпаний, – розповів аналітик LMC Аарон Хенсос на Міжнародній конференції «Fat-and-Oil Industry-2024».
Якщо у 2014 р ЄС споживав 91% власного та 9% імпортованого ріпаку, то у 2024 р ці показники складали 71% та 29% відповідно. Третину цього імпорту забезпечує Україна, але існують ризики зменшення імпорту ріпаку до ЄС,а також частки України в ньому.
Водночас в ЄС зростає попит на соняшникову олію та падає попит на пальмову. Попит на ріпакову олію залежить від біопаливної політики, але загальний тренд тут негативний, тому в майбутньому ЄС може скоротити імпорт ріпаку.
Нагадаємо, доля українського ріпаку в імпорті ЄС збільшилась на 60%.