Агромаркет

Експерт розповів про індикатори ефективності підприємства

Існуть певні індикатори, які вказують на те, що підприємству потрібно більш виважено займатися фінансами й виховувати їхнє розуміння.

Про це під час вебінару «Скільки аграрій насправді заробляє з гектара?» розповів керівник напрямку компаній Baker Tilly в Україні Роман Козир.

Він нагадав, що аграрії часто-густо, оцінюючи прибутки, мислять категоріями врожайності або тоннажу виробленої продукції. Гроші в натуральному еквіваленті для них відходять на другий план. Проте будь-який бізнес – це завжди гроші.

«Розуміння власних фінансів – це контрольна точка, яка допомагає будь-якому підприємству з`ясувати, чи у вірному русі воно рухається і наскільки цей рух якісний та результативний», – зауважив Роман Козир.

 За його словами, якщо дивитися на врожайність з точки зору тонажа, аграрій не завжди зможе вловити тонку межу власної ефективності в цьому році. Тому, на думку фахівця, більш вірним буде комбінований показник, де є дві похідні: час, за який зароблено гроші та власне кількість грошей.

«Є таке поняття, що будь-яке підприємство воліє максимально заробити за мінімальних витрат. Для того, щоб зрозуміти, чи вдалося це зробити, потрібно почати записувати й акумулювати інформацію про всі витрати за сезон – з дня у день. Тоді можна буде обрахувати вартість зібраного врожаю із затратами на елеватор та доставку до нього та всіма усушками-утрусками», – пояснив Руслан Козир.

Фахівець додав, що фінанси дадуть розуміння, чи не було якихось зайвих витрат на певному етапі.

На його переконання, певним індикатором того, що підприємству потрібно почати вчитися рахувати фінанси є проблеми із виплатами зарплат у поточному місяці або заправити комбайн на поточний тиждень тощо. Ще одним таким індикатором є неможливість аграрія сказати, скільки він заробив у минулому сезоні. Мається на увазі, що він може сказати про це в кількістному, а не в грошовому виразі. Третій індикатор – постійне відчуття стресу від незнання, що відбувається. Тобто, людина розуміє, що на початку сезону витратила тисячу умовних одиниць, але не відчуває, скільки отримає по його завершенню.  

За словами Романа Козиря, фінанси не є дуже складною математичною моделлю. Достатньо постійно відслідковувати 2-3 показника, які дадуть контрольну точку. Коли один з них почне знижуватися, вже потрібно проаналізувати свої невірні кроки у попередньому кварталі.  

Нагадаємо, фінансова звітність компаній відтепер доступна всім українцям. Раніше Міністерство фінансів України внесло зміни до форми розрахунку податкових зобов’язань та порядків заповнення податкової накладної та звітності з ПДВ.