Ціни попиту на українську соняшникову олію знизилися до 1500-1600 $/т
Блокування українських портів не дозволяє постачати соняшникову олію на світові ринки, що продовжує розігрівати ціни на рослинні олії.
Про це повідомляють аналітики електронної зернової біржи GrainTrade.
Червневі ф’ючерси на пальмову олію на біржі в Малайзії з понеділка виросли на 2,7% до 6463 рінггитів/т або 1518 $/т, додавши за тиждень 5,3%. Ринок не відреагував на дані про скорочення експорту пальмової олії з Малайзії протягом 1-15 квітня у порівнянні з аналогічним періодом березня на 14-23%, оскільки не очікує відновлення експорту соняшникової олії, а значить, і зниження попиту на пальмову.
Травневі ф’ючерси на соєву олію на біржі в Чикаго з понеділка виросли на 1,5% до 1767 $/т, додавши за тиждень 2,8%.
За даними асоціації «Укроліяпром», в портах України знаходяться мільйони тонн соняшникової олії, а з усіх переробних заводів, більшість яких зупинилися після початку війни, лише 6 відновили свою роботу.
Зараз Україна намагається експортувати соняшникову олію через західний кордон автівками та залізничними цистернами, проте Європа не готова приймати вантажі такими обсягами, оскільки не має терміналів з потрібними ємностями. Тому за 14 днів квітня Україна змогла експортувати лише 24 тис. тонн олії, що в мирний час дорівнює денному обсягу виробництва.
Під тиском значного обсягу пропозицій ціни попиту на соняшникову олію з доставкою до Польщі або Румунії знизилися до 1500-1600 $/т DAP.
Варто зазначити, що ціни на російську соняшникову олію з поставкою до портів Чорного моря також опускаються під тиском санкцій, що ускладнюють розрахунки та збільшують вартість фрахту. За даними «АПК-Інформ», протягом тижня ціни пропозицій нерафінованої соняшникової олії з поставкою у квітні – травні знизилися на 155-170 $/т до 1845-1880 $/т FOB, а ціни попиту – до 1750-1785 $/т FOB.
Запровадження квот на експорт соняшникової олії з росії уповільнило падіння цін на неї, тому подальшого зниження очікувати не варто.
Нагадаємо, Україна може отримати новий врожай на рівні 63 млн тонн зернових та олійних.