Агромаркет

Ціни на соняшник зростають

Ціни на соняшник зростають

Чергове уповільнення експорту та збої в роботі олієпереробних підприємств не зупинили зростання закупівельних цін на соняшник, викликане дефіцитом пропозицій та активним експортом насіння.

Про це повідомляють аналітики електронної зернової біржі GrainTrade.

За даними ООН, після 19 листопада з портів України щодня виходить не більше 5 судів, хоча в попередні тижні виходило до 10 судів. Це пов’язано з поганою погодою в Стамбулі та ротацією персоналу у Спільному координаційному центрі (СКЦ).

Україна у жовтні збільшила у порівнянні з вереснем експорт соняшникового шроту на 10% до найбільших з початку війни 390 тис т, з яких 224 тис т придбав Китай. Проте у листопаді експорт шроту уповільнився, що ускладнило роботу переробників, оскільки олію можна відвантажувати в бік західних кордонів, тоді як поставляти шрот до ЄС дуже невигідно.

Закупівельні ціни на соняшник в Україні за тиждень виросли ще на 500 грн/т до 16-16,5 тис грн/т або 440-450 $/т з доставкою на завод. Водночас експортні ціни на соняшник з поставкою на DAP – Румунія, Угорщина та Болгарія залишилися на рівні 550-570 $/т під тиском падіння цін на сою та ріпак в ЄС. Черги по 7-10 днів на пунктах переходів з Румунією та Болгарією знизили активність поставок в цьому напрямку.

За даними Єврокомісії, за тиждень 13-20 листопада крани ЄС збільшили імпорт соняшника на 13 тис т до 77 тис т, а загалом у 2022/23 МР імпортували 1,16 млн т, що у 6,7 разів перевищує показник аналогічного періоду минулого року – 172,7 тис т. Майже 86% цього обсягу або 1 млн т були придбані в Україні.

 Цьогоріч Україна зібрала лише 9,8 млн т соняшника, тому в другій половині сезону відчуватиметься дефіцит сировини, хоча основні переробні заводи, розташовані в чорноморських портах, майже не працюють з початку війни.

Світовий ринок соняшникової олії підтримує затримка збирання соняшника в рф, де станом на 24 листопада з 7,3 млн га або 75% площ намолочено 13,3 млн т (із прогнозованих 16,5млн т) соняшника з врожайністю 1,81 т/га, тоді як торік в цей час з 9,6 млн га було зібрано 15,4 млн т з врожайністю 1,61 т/га. Зараз сніг та морози зупинили роботи.

Нагадаємо, «зерновий коридор» дозвляє експортувати 6-7 млн тонн агропродукції на місяць.