Агромаркет

Ціни на чорноморську пшеницю у першій половині 2021/22 МР рекордно зросли

У першій половині сезону 2021/22 року (липень-червень) ціни на пшеницю в Чорноморському регіоні зросли на 45% на тлі побоювань щодо обсягів виробництва та якості зерна в Північній півкулі, а також введення мита на експорт з РФ.

Про це повідомляють аналітики Refinitiv Agriculture.

У липні-грудні експортні котирування на російську пшеницю з протеїном 12,5% та на українську пшеницю з протеїном 11,5% на базисі FOB зросли на $100 за тонну і досягли максимального рівня з 2017 року, коли Refinitiv розпочав власний моніторинг ринку.  При цьому врожай пшениці у Чорноморському регіоні у 2021 році перевищив 108 млн тонн, включаючи рекордний обсяг виробництва в Україні (32,4 млн тонн за попередніми даними).

Мито на експорт російської пшениці, запроваджене з червня 2021 року у межах заходів, спрямованих на стабілізацію внутрішніх цін на продовольство, зросло з $28 до $94 за тонну. Закупівельні ціни на пшеницю в російських південних портах були досить волатильними, проте у липні-грудні 2021 року вони додали від 3 до 3,5 тис. рублів за тонну, або на 25%.

Згідно з даними моніторингу Refinitiv, експортні котирування на українську продовольчу пшеницю на базисі СРТ/DAP-порт з початку сезону 2021/22 року (липень-червень) зросли на $90 за тонну до $310-315 за тонну, на фуражну пшеницю – майже на $80 до $290-295 за тонну. Несприятливі погодні умови в Україні, які спричинили затримку збирання врожаю, а також стримування продажів фермерами стали факторами зростання цін. Логістичні проблеми в Україні ускладнювали ситуацію на ринку зернових: дефіцит вагонів для доставки зерна до портів спричинив суттєве зростання витрат на транспортування.

Світові ціни на продовольство підскочили на 28% у 2021 році до найвищого рівня за десятиліття, і надії на повернення до більш стабільних ринкових умов у новому році невеликі, зважаючи на стрімке зростання цін на енергоносії та добрива, і, як наслідок, очікуване зростання вартості виробництва та зниження врожайності.

Нагадаємо, попит на пшеницю з Чорноморського регіону у другій половині 2021/22 МР буде скорочуватися. Раніше ми писали, що Україна забезпечена продовольчою пшеницею.