Агромаркет

Аграрний бізнес-клімат України поліпшився – дослідження

Аграрний бізнес-клімат України поліпшився – дослідження

Німецько-український агрополітичний діалог та Український клуб аграрного бізнесу (УКАБ) у листопаді 2016 року уп’яте провели дослідження індексу бізнес-клімату (ABI).

ABI містить такі розрахункові індикатори: показник поточної та перспективної економічної ситуації в секторі – бізнес-клімат, показник зміни оцінки бізнес клімату – бізнес-індекс.

За опитуванням, домашні господарства та виробники західних регіонів України задекларували позитивну оцінку бізнес-клімату в Україні, повідомляє УКАБ. Основними чинниками такого тренду осені-2016 виявилися поліпшення доступу до сучасного обладнання, покращення продуктивності та сприятливий рівень собівартості.  

У листопаді 2016 року вдруге після запровадження ABI аграрний бізнес-клімат покращився до +23,9 пунктів. Аграрний бізнес-індекс за рік зріс з 102,7 до 119,8.

Позитивно вплинули на бізнес-клімат наступні фактори:
– доступ до сучасних машин та обладнання (+39,6);
– рівень продуктивності (+38,5);
– рівень витрат (+35,2).

Фактори з негативним ефектом наступні:
– вплив загальної економічної ситуації (-28,1 пунктів);
– державна підтримка (-21,2 пункти)
– доступ до капіталу (-8,2 пункти).

Хоча державна підтримка і загальна макроекономічна ситуація сприймаються респондентами як чинники з негативним ефектом, бізнес-індекс саме цих двох показників є найвищими серед інших факторів. Бізнес-індекс державної підтримки сягає 142,5, а індекс загальної економічної ситуації – 135,5. Найменший рівень аграрного бізнес-індексу спостерігається для доступу до кваліфікованих кадрів – 96,5.

У цьому опитуванні бізнес-клімат залишається позитивним у всіх регіонах. Бізнес-клімат становить +28,4 у центральних регіонах, +21,5 в південних регіонах, +18,6 пунктів в північно-східних регіонах та +25,1 пунктів в західних регіонах. Між тим бізнес-індекс центральних регіонів є найвищим – 128,9, далі йде західний регіон – 121. Індекс у північно-східному та південних регіонах визначений на рівні 112,9 та 115,5 відповідно.

Всі виробники, незалежно від земельного банку, задекларували поліпшення бізнес-клімату. Оцінка бізнес-клімату коливається між +15,6 пунктами серед виробників з земельним банком до 5 тис. г до +50,3 пунктів серед аграрних холдингів. Така різниця пояснюється ефектом масштабу виробництва. Як і бізнес-клімат, бізнес-індекс фермерських підприємств із земельним банком до 5 тис. га має найменше значення (107,1), домашні господарства задекларували бізнес-індекс на рівні 139,2.

Щодо оцінки бізнес-клімату виробників, згрупованими відповідно до їх спеціалізації, тваринницькі підприємства оцінили його на рівні +8,2 пункти, рослинницькі на рівні +27,4 пункти, а от представники виробництва зі змішаною спеціалізацією, які є в більшості домашніми господарствами, оцінили бізнес-клімат на рівні +25,2 пункти.

Кращі бізнес можливості в рослинництві продовжують відігравати свою роль. І знову ж таки, найвище визначення бізнес-індексу спостерігається для виробників зі змішаним типом виробництва на рівні 139,2. Показники тваринництва і рослинництва  значно нижчі, а саме 103,2 та 108,2 відповідно.

Довідка

Індекс бізнес-клімату українського аграрного сектору (ABI) розроблений та впроваджений завдяки спільним зусиллям Німецько-українського агрополітичного діалогу та УКАБ на базі німецького бізнес-індексу. Індекс розраховується поквартально.

«Бізнес-індекс» демонструє суб’єктивну оцінку змін умов господарювання відносно базисного розрахунку в серпні 2015 року (значення вище 100 визначає поліпшення, нижче 100 – деградацію умов бізнесу).

Бізнес-клімат» демонструє суб’єктивну оцінку поточного стану умов господарювання та річну їх перспективу. Бізнес-клімат варіюється між значенням -100 (вкрай несприятливі умови), нейтральне значення – 0, та до +100 (вкрай сприятливі умови).

AgroTimes

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!