Овочі-Ягоди-Сад

Штамб виноградного куща формують обломуванням та нормуванням лозами

На другий рік вегетації виноградного куща необхідно сформувати його штамб. Важливо правильно обрізати та підв’язувати пагони, відповідно до їх рівня росту.

Про це зазначив Андрій Штірбу, завідувач відділом виноградарства Національного наукового центру «Інститут виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова» під час вебінару «Формування виноградного куща».

«Може бути один штамб або два, залежить від типу формування куща. Щоб отримати хороший штамб, треба робити обломування та нормування кущів лозами. Завжди залишають 1-2 лози, які також підв’язуються вертикально до приштамбової опори. У цей рік обов’язково видаляють всі пасинки. В кінці року або на початку наступного проводиться обрізка на висоту штамбу», – зазначає фахівець.

За його словами, якщо пагони досягли першого рівня або ярусу дроту, то їх обрізають нижче першого ярусу та підв’язують вертикально до приштамбової підпори, для того, щоб наступного року з верхніх пагонів сформувати рукава.

«Буває так, що при інтенсивному рості лози, вона підв’язується вертикально по приштамбовій опорі, а верхівка, якщо може лягати на перший ярус дроту горизонтально і це буде вже друга частина виноградного куща – рукав або плече. Якщо пагони не досягають першого ярусу дроту, то їх обрізують до здорової деревини товщиною не менше 7 мм або на 2-3 вічка та починають процес спочатку» – додає Андрій Штірбу.

На третій рік вегетації потрібно сформувати плечі або рукава куща – горизонтально розташовані лози. Таким чином протягом 4-ох років відбувається процес створення виноградного куща, тобто це вже сформований штамб, рукава і плодові гілки. Так, перших 4 роки вважається що виноградник непродуктивний, на 5 рік такі виноградні насадження переводяться в категорію плодових.

Читайте також: Виноград обрізують з урахуванням попереднього сезону. Чим хворіє виноград в теплиці.