Українці скоротили площі під озимою пшеницею, а французи розширили
Ситуація з озимою пшеницею в більшості країн-виробників на початку 2021 некритична. Зокрема, у ЄС та Україні стан посівів поки що не викликає занепокоєння, хоча погода може внести свої коригування.
Про це йдеться в аналітичному дослідженні заступника директора ProAgro Group Марії Колесник у журналі «The Ukrainian Farmer».
За її даними, французькі фермери розширили посівні площі під м’якою озимою пшеницею проти попереднього сезону на 12,4% — до 4,7 млн га, із яких 96% посівів розпочали зиму в доброму та відмінному стані проти 73% торік. Натомість українські аграрії скоротили частку пшениці в озимому клині на 8% (проти минулого року) – до 6,1 млн га.
Наскільки вплинули січневі морози на стан української пшениці, буде зрозумілим лише після того, як відновляться вегетаційні процеси, але вже зараз зрозуміло, що через неоднорідність снігового покриву їх наслідки суттєво різнитимуться в регіональному розрізі. В Європі поточна зима ознаменувалася доволі рясними опадами як у вигляді дощів, так і у вигляді снігу, що також варто враховувати під час прогнозування майбутнього врожаю.
У США 38% посівів озимої пшениці на початок зими відчували брак вологи у верхніх шарах ґрунту. Тому увійшли в зиму слабкими й тільки 46% оцінили на добре та відмінно, далі їх стан частково покращився, але ще викликає у аналітиків певне занепокоєння. Найкритичніша ситуація у Росії, де вплив посухи зберігається й сьогодні.
На переконання експерта, вплив цього середньострокового чинника посилюватиметься після аналізу перезимівлі посівів.
Нагадаємо, названо оптимальні методи підживлення озимої пшениці в різні фази розвитку.