Гала та Фуджі — найперспективніші сорти яблук для експорту
На зовнішніх ринках найбільший попит матимуть сорти Гала та Фуджі. Але представники галузевих асоціацій та гуртових ринків прогнозують, що виробники яблук будуть більше зосереджені на зберіганні продукції, ніж на її експорті через високі внутрішні ціни другий рік поспіль. Яблука експортуються в ЄС, Білорусь, Молдову, Латвію та Об’єднані Арабські Емірати.
Про це повідомляє журнал «Садівництво по-українськи».
Цьогоріч стрімко падають експорт й імпорт яблук, зазначають спеціалісти асоціації «Ягідництво України». За їхніми даними, якщо з липня по серпень 2019 року Україна експортувала 4462 т, то за той самий період 2020-го всього 976 т. Це найменший показник аналогічного періоду за останні чотири роки.
Це пов’язано як із браком пропозиції якісного яблука, так і з тим, що зараз виробники більше зосереджені на зберіганні, бо пропозиція якісного українського яблука доволі обмежена.
У високий сезон експорту з вересня 2018-го по червень 2019 року Україна експортувала 56,25 тис. тонн яблук, а у той самий період 2019/20 всього 19,7 тис. тонн. На думку керівника відділу «Маркетинг Аналітика» гуртового ринку «Шувар» Тетяни Гетьман, останніх два сезони експорт знижується через високі внутрішні ціни.
«Системний експорт — це не про один сезон, це про досконале вивчення особливостей потенційних ринків збуту й інвестиції у розвиток експорту. Це результат наполегливих зусиль кількох років. А в наших виробників останні два роки є шикарна можливість заробляти на внутрішньому ринку без зайвих зусиль, — пояснює фахівчиня. — Це вам не 2018 рік, коли яблуко коштувало 3–5 грн/кг».
Проте Українська плодоовочева асоціація прогнозує, що експорт українського яблука в сезоні 2020/21 може вирости.
«Експортні ціни, найімовірніше, будуть або не набагато більшими за внутрішній ринок, або ж взагалі рівними», — аргументує директор з розвитку Української плодоовочевої асоціації (УПОА) Катерина Звєрєва.
За її прогнозом, сорти Гала і Фуджі матимуть найбільший попит на зовнішніх ринках. Навряд чи українські виробники збільшать географію експорту яблука, додає експертка. На це, безумовно, впливає і світова коронакриза.
На заваді стають проблеми логістичного ланцюга.
Ринок ЄС хоч і є одним із головних напрямків експорту, але туди швидше їде промислове яблуко. До того ж у ЄС складно конкурувати з Польщею.
Останніми роками для наших виробників дедалі цікавішими стають середньосхідні країни, зокрема ОАЕ.
Серед лідерів — імпортерів українського яблука — Австрія та Білорусь, причому Австрія завдяки тому, що бере в нас багато яблук для перероблення. Білорусь, Молдова, Латвія купують українське столове яблуко.
Читайте також: Експерти прогнозують ріст цін на яблука