Експерт розповів про законодавчі нюанси збуту продукції на продовольчих ринках
Закон № 771/97-ВР зобов’язує фізичних осіб, що здійснюють продаж на продовольчому ринку, реєструвати свої потужності, однак Закон № 2042-VIII не встановлює штрафних санкцій до незареєстрованих продавців. Разом з тим їх продукти не зможуть купувати інші оператори ринку.
Про це розповів фахівець із впровадження стандартів Андрій Гармаш під час конференції «Мікро виробники та легальні продажі харчової продукції».
«Якщо виробник виростив продукцію на своїй ділянці без реєстрації, то, за законом, єдиним місцем, де він може її продати, є продовольчі ринки. Такі продавці мають лояльність від держави. Вони можуть не реєструвати свої потужності, не боючись штрафів. Але згідно із Законом «Про безпеку харчових продуктів», оператори ринку не мають права купувати продукцію в інших незареєстрованих операторів», – відзначає фахівець.
Таким чином, наприклад, закупівельники з ресторанів можуть купувати продукти тільки в зареєстрованих продавців, адже їм потрібно надалі показати реєстрацію потужностей, товарний чек на продукцію, а також лабораторний висновок інспекторам чи працівникам Держпродспоживслужби, що можуть відвідати ресторан.
«Тому відповідальність за те, реєструвати чи ні, лежить на виробникові. Якщо він не бачить у своїх покупцях потенційно організації, яка далі буде щось виготовляти з цієї продукції, можна не реєструватись. Проте в такому разі необхідно дотримуватися інших вимог щодо функціонування ринку та законодавства про безпеку харчових продуктів», – зазначає Андрій Гармаш.