Тваринництво

Перехід на стандарти благополуччя свиней для багатьох підприємств потребуватиме значних інвестицій

Перехід на стандарти благополуччя свиней для багатьох підприємств потребуватиме значних інвестицій

Вимоги до благополуччя свиней вступають у дію 1 січня 2026 року, тож у виробників свинини є п’ять років, аби відповідно налаштувати виробництво.

На цьому наголосила президентка асоціації «Свинарі України» Оксана Юрченко.

Проєкт наказу про затвердження Вимог до благополуччя сільськогосподарських тварин під час їх утримання максимально зрозумілий як для компетентного органу, так і для виробників.

По-перше, його розробляли у повній відповідності до європейської директиви, що містить мінімальні вимоги благополуччя, пояснила вона. По-друге, від першого і до останнього слова вимоги розробляли у співпраці з профільними асоціаціями. Узгоджували термінологію, особливості перекладу, перехідні періоди тощо.

«Варто усвідомити, що за добу перелаштуватися навряд вдасться, – зазначила Оксана Юрченко. – Адже благополуччя не зводиться лише до утримання свиноматок у групах із четвертого тижня поросності. Це вимоги і до площі на голову тварини залежно від її маси, і до розміру щілин у підлозі для різних технологічних груп».

При цьому не йдеться про кастрування з анестезією. Лише у випадках, коли маніпуляцію здійснюють після сьомого дня життя. Також якщо у стаді є прояви канібалізму, ніхто не заборонятиме обрізати хвоста, пояснила вона.

«Такі обмеження дійсно діють у низці європейських країн, але як екстра до стандартів, прописаних у Директиві, яку адаптуємо», – уточнила експертка.

За її словами, для багатьох підприємств перехід на стандарти благополуччя потребуватиме значних інвестицій.

«У групі ризику – великі підприємства, – зазначила Оксана Юрченко. – Часто саме вони використовують системи індивідуального утримання поросних свиноматок, тому що наглядати за кожною твариною у таких системах набагато ефективніше. На додачу більше простору на голову означає менше вироблених кілограмів свинини, а, отже, гіршу економіку. Тому перехід на роботу відповідно до стандартів не пройде для галузі безболісно».

Нагадаємо, проєкт наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства доступний для громадського обговорення.