Мікробіологічні препарати здатні нівелювати негативний вплив інтенсивних технологій на ґрунт
Сучасні інтенсивні технології часто негативно впливають на біологічну активність ґрунту, що призводить до зменшення азотфіксуючої активності системи «ґрунт-рослина».
На допомогу приходять заходи із застосуванням спеціально розроблених мікробіологічних препаратів, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Атмосферне повітря на 78 %, а повітря ґрунту на 78,8 % складається з молекулярного азоту N2. Самостійно рослини не спроможні споживати молекулярний азот повітря, але мікроорганізми успішно допомагають перетворювати важкодоступний азот повітря у доступні рослинам форми. У біологічних системах щорічно фіксується до 200 млн т атмосферного азоту, що можна порівняти з обсягом промислового виробництва азотних добрив.
Процес засвоєння молекулярного азоту повітря за допомогою мікроорганізмів називають біологічноюазотфіксацією, а відповідні мікроорганізми — азотфіксаторами (діазотрофами).
Азотфіксація — найважливіше джерело азоту в біологічному кругообігу. Природним джерелом оксидів азоту є денітрифікуюча активність мікроорганізмів, яка полягає у руйнуванні нітратів ґрунту та донних відкладів водойм до NO та N2O. Поява газоподібного оксиду азоту відбувається і у багатоступінчастому процесі нітрифікації. Нітрити, як проміжні продукти нітрифікаційних процесів, можуть утворювати нітрати знову, а можуть реагувати з органічною речовиною, утворюючи N2, NO, N2O4, нітрозоароматичні сполуки тощо.
Реагування з органічною речовиною хімічно активних форм азоту призводить до утворення біологічно активних органічних речовин, на кшталт нітрозоароматичних сполук, нітрофенолів, тощо.
Ситуативне накопичення в ґрунті таких речовин, особливо за умов порушення газообміну з атмосферним повітрям за переущільнення ґрунту, може призводити або до стимуляції ростових процесів, або до інтоксикації рослин, залежно від інтенсивності процесів та їх кількісних і якісних характеристик.