Експертка порадила посилити карантинні вимоги на імпортну картоплю
Через нарікання на якість імпортної картоплі, нерівнозначні умови проходження карантину при експорті бульб в країни СНД та імпорту звідти, Україні варто посилити карантинні вимоги до імпортної плодоовочевої продукції. Так вважає експерка асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Валентина Крапивко.
Про це йдеться у повідомленні на сайті організації.
У повідомленні зазначається, що імпорт картоплі в Україні в 2019 р. став рекордним — було ввезено 251 тис. т коренеплодів, що в 43 рази перевищує минулорічний показник і в 13 разів – показник 2010 року.
Наголошується, основними постачальниками картоплі в Україні стали країни СНД, які ввезли 95% від загального імпорту України до 2019 року, в тому числі: 84% Білорусь, 5% РФ і 4% Казахстан.
Країни Митного союзу обмежують ввезення на свої ринки української картоплі (в тому числі в частині проходження карантинних умов), в той час як Україна цей інструмент не застосовує. Відповідно, наслідком цього стали численні нарікання щодо якості ввезеної картоплі в Україну.
У 2019 р. через холодну весну і сухе літо було зібрано на 10% менше картоплі від середнього показника за 10 років, однак більше за неврожайний для культури 2010 рік. Обмежена пропозиція коренеплодів на початку літа в Україні викликала паніку, тому ринок компенсував її імпортним товаром, активні поставки якого тривали до кінця року. Традиційна для вітчизняного населення звичка запасатися дефіцитним товаром дозволила імпортерам завезти в 2019 році картоплі на рекордну суму в $47,5 млн. Середня вартість імпорту за цей період становила 19 центів/кг, що фактично дорівнює 5 грн/кг. Така ціна ввезеного картоплі є найменшою за 9 років, як в гривневому, так і в доларовому еквіваленті.
За словами Валентини Крапивко, торік сусідні країни демпінгували вітчизняних виробників бульби, що негативно вплинуло на картоплярство України. За даними Держстату, середні ціни картоплі, реалізованої вітчизняними підприємствами в 2019 році становили близько 5,5 грн/кг. В результаті вітчизняна картопля стала неконкурентною порівняно з імпортним товаром.
«В цілому, вітчизняне картоплярство здатне забезпечити населення продукцією і виходити на зовнішні ринки з конкурентною продукцією. Для цього необхідно поряд з гармонізацією законодавства, нарощувати промислове виробництва та потужності для зберігання бульби. Незважаючи на високу конкуренцію на зовнішньому ринку варто для імпортерів ввести дзеркальні карантинні заходи на митниці», — підсумувала експертка.
Читайте також:Україна потребує уп’ятеро більше картоплесховищ
Додати коментар