Армувати улоговини рослинними рештками слід восени до основного обробітку ґрунту
Унаслідок багаторічного розмивання поля на схилах часто бувають розчленовані глибокими вимоїнами, які не вирівнюються обробітком.
Утворені мікропониження рельєфу навіть за контурної агротехніки посилюють концентрацію поверхневого стоку й інтенсивність лінійної ерозії ґрунту.
В улоговинах істотно погіршується водний і поживний режими чорнозему, оголюється коренева система рослин, знижується якість обробітку ґрунту, сівби й унесення засобів захисту посівів, формується невисокий урожай.
З погляду досягнення високого меліоративного ефекту армувати улоговини рослинними рештками найкраще восени до основного обробітку ґрунту.
Витрати матеріалів залежать від параметрів вимоїни. За ширини останньої, наприклад, 5 м і глибини 0,5 м на 1 лінійний метр улоговини потрібно 1,5-1,8 м³ побічної продукції.
Щоб запобігти виносу мульчувального матеріалу й підсилити кольматувальну здатність споруди, армувати потрібно від вододілу вниз по схилу, до того ж товщина покриття має бути не більшою за глибину улоговини.
Міцність захисного прошарку суттєво зростає, коли глибина вимоїни дорівнює глибині основного обробітку ріллі (20-30 см). У такому разі мульча більшою мірою змішується з ґрунтом, що перешкоджає її змиву й пришвидшує розклад мікроорганізмами влітку.
У разі армування глибоких (>50 см) і вузьких (<5 м) улоговин рослинний субстрат (щоб уберегти від знесення водою) закріплюють шляхом приорювання в 1-2 проходи плуга по краях вимоїни вздовж схилу.
Додати коментар