Ринок землі дасть Україні до $1,5 млрд щорічно, – Трофімцева
Відкриття ринку сільськогосподарської землі в Україні може приносити економіці додатково від $ 700 млн до $ 1,5 млрд щорічно, вважає в.о. міністра аграрної політики і продовольства Ольга Трофімцева.
«Цивілізований, з електронним Держгеокадастром, відкритою базою даних, нормально функціонуючий ринок як оренди, так і продажу землі, дійсно забезпечить нам, за найскромнішими оцінками, від $ 700 млн до $ 1,5 млрд надходжень щороку плюс дасть мінімум 1,5% до росту ВВП», – сказала Ольга Трофімцева.
Вона вважає, що на перших етапах роботи ринку землі повинні діяти деякі обмеження, наприклад, на концентрацію земель в одних руках, а також купівлю сільськогосподарських ділянок іноземцями.
Також в.о. міністра аграрної політики виступає за поетапну лібералізацію ринку. Але законопроект президента Володимира Зеленського, за її словами, з самого початку передбачає допуск до ринку землі юросіб.
На думку Трофімцевой, потрібна система відкритості та простежуваності кінцевих бенефіціарів компаній, які хочуть придбати сільськогосподарську землю.
«Тут ми переходимо до дійсно великого виклику, який стосується простежуваності з юридичної точки зору кінцевих бенефіціарів, і це той великий шматок підготовчої роботи, який повинен бути зроблений. Але поки це проблематичне питання», – сказала вона.
Трофімцева вважає, що Україна майже готова до завершення земельної реформи та відкриття ринку землі, а інші технічні питання можуть бути вирішені протягом півроку.
Мораторій на продаж землі, продовжений Верховною Радою в минулому грудні, діє до 2020 року. У 2020 році президент Володимир Зеленський обіцяє провести земельну реформу і запустити ринок сільськогосподарської землі. Для його старту Всесвітній банк виділив Україні $ 200 млн. За оцінкою ЄБРР, відсутність ринку землі знижує ВВП України на 1%.
Додати коментар