Як мінімізувати вплив солей за крапельного зрошення
Сади і виноградники на засолених від природи ґрунтах переважно не закладають, тому основна проблема пов’язана з вторинним засоленням і осолонцюванням ґрунтів за зрошення мінералізованими водами.
Так, за використання крапельного зрошення у багаторічних насадженнях з водами підвищеної мінералізації у ґрунті можливе формування локальних осередків підвищеного вмісту солей.
Як правило, вони мають сезонний характер – з’являються у теплий період після поливів і частково промиваються взимку. Якщо відбувається осолонцювання ґрунту, необхідно передбачити внесення хімічних меліорантів, передусім на середньо- і сильносолонцюватих ґрунтах.
Можна покращити якість обмежено придатних зрошувальних вод (другого класу), обробивши їх кальцієвмісними меліорантами – нітратом кальцію, хлористим кальцієм тощо.
В умовах вторинно-солонцюватих ґрунтів не рекомендується застосувати хлоровмісні добрива, передусім калійні.
Засолення ґрунтів під час зрошення можливе перш за все на землях, де піднявся рівень мінералізованих підґрунтових вод. В умовах вторинно-гідроморфних (вторинно-підтоплених) ґрунтів різко погіршується еколого-меліоративний стан, що вимагає облаштування дренажу, періодичних промивок від солей, внесення меліорантів.
Зазвичай для вирощування багаторічних плодових насаджень такі ґрунти непридатні, краще їх використовувати під інші культури.
Додати коментар